Jaki materiał wybrać na podłogę w łazience?

Wybór materiału na podłogę nie ogranicza się już jedynie do tradycyjnych płytek ceramicznych, możliwości jest naprawdę wiele. Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki materiał najlepiej pasuje do nas samych, który ucieszy nasze oko, i którego chętnie będziemy dotykać. Nie chodzi tylko o kolor, ale również o fakturę, ciepło, twardość, czy chociażby właściwości antybakteryjne. 
Jaki materiał wybrać na podłogę w łazience?
Zacznijmy od tradycyjnych płytek ceramicznych. Różnorodność ich jest przeogromna, trudno byłoby opisać wszystkie i tym samym trudno jest wybrać takie, które będą idealne do łazienki. Kierujemy się przede wszystkim naszym gustem i upodobaniami, zwłaszcza przy decyzji o kolorze i wzorach, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Najważniejszymi z nich są nasiąkliwość i antypoślizgowość. Są to wartości mierzalne i określone przez producenta płytek. Nasiąkliwość podana jest w procentach, im jest niższa tym lepiej, najlepsza to 3%. Antypoślizgowość natomiast określona jest w skali od R9 (śliskie) do R13 (najmniej śliskie). Ważny jest też format płytek. Mitem jest, że do małej łazienki nie pasują duże płytki, można je stosować, ale najpierw trzeba rozważnie zaplanować ich rozkład, tak by uniknąć wielu cięć, które optycznie popsują wygląd podłogi. Ostrożnie postępujmy też z mozaiką, która choć jest bardzo efektowna i modna, to jednak nie odnajdzie się dobrze w każdej łazience. Integralnym elementem podłogi z płytek jest fuga. Wcale nie musi być biała – jeśli dopasujemy ją do koloru płytek uzyskamy bardziej jednolitą powierzchnię podłogi, co też ją optycznie powiększy.
 
Kamień – to alternatywa ekologiczna i oryginalna. Doskonale będzie pasował do łazienki urządzonej w stylu bliskim naturze. Jest twardy i odporny, jednak ma też swoje wady, niektóre rodzaje kamienia, jak na przykład trawertyn wymagają wcześniejszej impregnacji. Najbardziej trwały i odporny na zarysowania, zmiany temperatury i ścieranie jest granit, podobne właściwości posiada marmur, lecz jest bardziej miękki.
Można też użyć płytek z konglomeratu, czyli pokruszonych skał łączonych żywicą z dodatkiem pigmentu. Istnieją konglomeraty granitowo-kwarcowe i marmurowo-cementowe. Zaletą takiego rozwiązania jest pewność, że płytki będą twarde i nie zmienią koloru, a do tego posiadają niską nasiąkliwość.
 
Drugim naturalnym tworzywem jest drewno. Posiada ono wysokie walory estetyczne, ociepli każdą łazienkę, doda przytulności i luksusu. Tutaj również możliwości wyboru są całkiem duże. Zanim jednak będziemy mogli na własnej stopie odczuć przyjemność z posiadania drewnianej podłogi trzeba ją poddać odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym i zabezpieczającym. W tym celu deski dokładnie pokrywa się olejem, albo specjalnymi lakierami. Takie olejowanie należy przeprowadzać raz na rok. Jest wiele gatunków drewna, które możemy wykorzystać od egzotycznych, które naturalnie nasycone są aromatycznymi olejkami i garbnikami, takie jak tek, iroko, merabu i bambus po te bardziej rodzime jak dąb, jesion, modrzew, albo buk. Trzeba też pamiętać, że drewno może posiadać wysoki współczynnik kurczliwości, niewłaściwie zadbane może ulegać odkształceniom i pękaniu.
Odpowiedzią na drewno mogą być również laminowane panele podłogowe, które wykonane są z impregnowanej płyty HDF, dzięki czemu są odporne na wodę.
 
Innym ciepłym materiałem wykończeniowym jest korek w postaci desek, lub płytek. Z taką podłogą nie tylko nie odczujemy chłodu stojąc na niej boso, ale także będzie stanowić izolację akustyczną.
 
Beton polerowany to nowoczesny sposób na podłogę w łazience, jednak lepiej wygląda na większych powierzchniach. Zaletą jego jest brak fug i łączeń, jest przyjazny dla alergików. Taką posadzkę łatwo utrzymać w czystości i jest odporna na wodę i zarysowania.
 
Najtańszym i najłatwiejszym do ułożenia pokryciem podłogi w łazience są wykładziny winylowe. Można je kłaść na każde niemal podłoże, co jest dobrym rozwiązaniem, gdy musimy pokryć starą podłogę. Mogą to być panele samoprzylepne, lub wykładziny z rolki.
 
Kas

Czytaj również 

Inspiracje