Trendy: łazienka w stylu wabi-sabi

Każdy rok przynosi nam nowości w świecie designu. Nowe rozwiązania wnętrzarskie, powrót zapomnianych stylów aranżacyjnych lub popularność tych dotychczas niszowych,  a także nowe koncepcje mające odzwierciedlenie w różnych strefach życia. W 2017 była nią hygge, czyli duńska sztuka szczęścia, w tym będziemy mogli dostrzec inspirację filozofią z Kraju Kwitnącej Wiśni - wabi-sabi. Jakie odzwierciedlenie znajdzie ono w aranżacji łazienek? 
Trendy: łazienka w stylu wabi-sabi

Fot. Tile Expert 


Czym jest wabi-sabi? 


Japońska koncepcja wabi-sabi ma szansę stać się jednym z najważniejszych trendów obecnego roku. W designie przejawia się ona odkrywaniem piękna w niedoskonałości. Wabi oznacza prostotę, natomiast Sabi to piękno wynikające z upływu czasu. W jaki sposób przekłada się to na aranżację łazienek?

Zgodnie z koncepcją wabi-sabi, wnętrza nie muszą być idealne, a ich wyposażenie w doskonałym stanie i ściśle odpowiadające aktualnym trendom. To odejście od konsumpcjonizmu oraz skupieniu na jednosezonowej modzie. I chociaż możemy tutaj dostrzec pewną sprzeczność wynikającą z faktu, że koncepcja wabi-sabi również jest tegoroczną modą, to jednak jej założenia da się na trwałe wprowadzić do wnętrz i w zgodzie z nimi kształtować swoje podeście do aranżacji przestrzeni.  
 

Łazienka w stylu wabi-sabi


Wystrój łazienki wabi-sabi jest z pewnością będzie prosty, wręcz ascetyczny. Płytki na ścianę i podłogę będą miały stonowaną kolorystykę i minimalistyczne wzornictwo. W łazience w duchu japońskiej filozofii pojawić się mogą również wszelkie nawiązania do surowców naturalnych. Goszczą w niej m.in. drewno, kamień czy ceramika naruszone "zębem czasu”. Nie jest to jednak ich wada lecz zaleta.

Łazienka wabi-sabi
Fot. Drewniane umywalka i taboret wykonane z drewna, z widocznymi śladami użytkowani i upływu czasu. Źródło: wabisabi-style.blogspot.com 

Łazienki urządzone w duchu wabi-sabi czasami wyglądają jak połączenie stylu industrialnego oraz rustykalnego - uznanie dla rzeczy niedoskonałych, ale autentycznych i często z historią jest wspólne dla wszystkich trzech stylów. Czy zatem w łazience wabi-sabi odnajdziemy przytulność? Tak, ale stworzoną za pomocą oszczędnych środków.

Zobacz również:
Estetyka wabi-sabi spodoba się również osobom, które cenią przedmioty "z duszą", a które z uwagi na ich niedoskonałości, często lądują zapomniane na strychu czy piwnicy. Wabi-sabi daje nam możliwość sięgnięcia po nie i ich ponownego wykorzystania w aranżacji.

Łazienka wabi-sabi
Fot. Płytki podłogowe z kolekcji I Love Wood, ROYALWOOD od Cersanit


18.01.2018

Czytaj również 

Inspiracje