Jak urządzić łazienkę na poddaszu? 5 praktycznych porad

Łazienka na poddaszu może mieć niezwykły klimat oraz wyjątkową formę, ale jej efektowna aranżacja okazuje się często znacznie trudniejsza w porównaniu do pełnowymiarowych wysokości klasycznych wnętrz. Kierując się pięcioma poniższymi radami, poradzisz sobie z nawet najbardziej wymagającą przestrzenią. 
Jak urządzić łazienkę na poddaszu? 5 praktycznych porad
Poddasze charakteryzuje się tym, iż wprowadza liczne ograniczenia w zakresie swobody ustawienia poszczególnych elementów wyposażenia. Z jednej strony jest to wyzwanie z zakresu architektury wnętrz, z drugiej - prowadzi do znacznie kreatywniejszego wykorzystania przestrzeni. Warto połączyć tutaj sprawdzone triki z innowacyjnym podejściem do kwestii aranżacyjnych.

Wanna zamiast prysznica

Ustawienie kabiny prysznicowej wymaga dysponowania odpowiednio wysokimi wnętrzami. W przypadku łazienek na poddaszach jest to często po prostu niemożliwe. W takim przypadku lepiej sprawdzą się wanny, które można postawić pod skosem, ale tylko wtedy, gdy jest on odpowiednio wyprofilowany (optymalne są rozwiązania, opierające się na kącie nachylenia o wartości 450).

Inne wykorzystanie skosów

Jeżeli powierzchnia łazienki jest mała i wymaga pewnych kompromisów, warto pomyśleć o zamontowaniu bidetu bądź toalety pod skosem (przy zachowaniu odpowiedniej wysokości ściany kolankowej). Nie warto planować w tym miejscu umywalki, gdyż korzystanie z niej okaże się co najmniej niewygodne. Powierzchnię znajdującą się w najmniej dostępnej części pomieszczenia, można pomysłowo wykorzystać do przechowywania ręczników czy innych niezbędnych akcesoriów.

Światło w roli głównej

Zazwyczaj łazienki na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wpada niewielka ilość światła. Ich potencjał można wykorzystać stawiając wannę pod oknem – obserwowanie nieba podczas kąpieli może być niezwykle przyjemne. Aby rozświetlić wnętrze warto sięgnąć po jasne kolory płytek. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiedni montaż oświetlenia, który będzie jednocześnie funkcjonalny i estetyczny.

Lustra

Zastosowanie obszernych luster, które zagospodarują ściany ze skosami to znakomite połączenie wygody i pomysłowego złudzenia optycznego. Zamawiając lustra na wymiar z łatwością można zaaranżować wnętrze i jednocześnie sprawić, iż będzie się wydawało znacznie większe. Najodpowiedniejsze są lustra wykończone na prosto, bez żadnych ram.

Akcent dominujący

Zachowanie funkcjonalności wnętrz i ich odpowiedniego odbioru przestrzennego powinno być jednocześnie urozmaicone rozwiązaniami estetycznymi. Wybierając płytki do łazienki na poddaszu, warto sięgnąć po najlepsze jakościowo produkty, które zapewnią trwałość i nienaganną prezencję. Oprócz jasnej bazy, która powinna stanowić podstawę aranżacji, dobrym posunięciem jest także wykończenie podłogi bądź jednej ze ścian (np. w okolicach umywalki) dekorami o kontrastowym wzorze lub wyrazistej barwie.

Nowa kolekcja płytek Esagon marki Paradyż to idealny przykład na to, jak stonowane kolorystycznie ale jednocześnie ciekawe pod względem kształtu płytki, mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Heksagonalny kształt pozwoli z łatwością zagospodarować nawet najbardziej kłopotliwą przestrzeń, nadając łazience wyszukanego wykończenia.

12.09.2017
    • 0
    • 1

    AngelikaMazur

    łazienka to ważne miejsce.. Przekonałam się o tym gdy dobrałam zły kolor płytek, teraz jestem po remoncie i przy okazji wymieniłam wannę na prysznic. Panowie z Wodtech dobrze doradzili i dzięki nim w końcu łazienka nie wyglada na ponurą i czuje sie tam dobrze ;)

Czytaj również 

Inspiracje