
Jak odmienić ścianę w łazience – beton, fototapeta i szkło

Bardzo dobrze wpisuje się w modny trend surowych, minimalistycznych aranżacji. W zależności od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać, beton może dominować we wnętrzu lub wykańczać jedynie fragment ściany. W przypadku aranżacji, w których przeważają ciepłe beże i brązy, beton będzie elementem przełamującym jednolity charakter wnętrza. Ciekawie prezentuje się on również w towarzystwie drewna lub drewnopodobnych płytek – wówczas możemy uzyskać kontrast ciepłego i chłodnego materiału.
Beton dobrze sprawdzi się także w industrialnych łazienkach. Wraz z cegłą (ewentualnie metalem) stworzy modną, wyrazistą aranżację.

Płyty z betonu architektonicznego można zastosować m.in. na ścianie w strefie mokrej (np. przy prysznicu). Ważne, aby materiał miał niską nasiąkliwość (ok. 1,5%) oraz został poddany impregnacji. Jeżeli obawiamy się zabrudzeń z mydła, które osadzają się w charakterystycznych dla betonu porach, możemy wybrać płyty o gładkie strukturze.
Fototapeta
Pozwala wyróżnić łazienkę i nadać jej indywidualny charakter. Firmy zajmujące się produkcją fototapet, oferują wiele wzorów. Bardzo ciekawie prezentują się fototapety przestrzenne z efektem 3D, które optycznie powiększają wnętrze. Wykorzystywana jest w nich perspektywa linearna, która pozwala uzyskać wrażenie głębi. Producenci umożliwiają również wykonanie fototapet przedstawiających zdjęcie lub grafikę przesłaną przez klienta.
Fototapety tworzone są na wymiar, zatem łatwo jest je dopasować do konkretnego wnętrza. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów fototapet: papierowe, lateksowe, winylowe i winylowe z podkładem z fizeliny. W łazience najlepiej sprawdzi się fototapet winylowa, która jest bardziej odporna na szkodliwe działanie wilgoci. Jeżeli ściana w łazience jest wyjątkowo nierówna, warto wybrać fototapetę z podkładem fizelinowym, która najlepiej maskuje niedoskonałości powierzchni.

Szkło Lacobel
Lacobel to szkło dekoracyjne pokryte lakierem. W jego produkcji jest wykorzystywana metoda float, która sprawia, że jest ono płaskie i nie posiada zniekształceń. Lacobel może być pokryty dodatkowo powłoką antybakteryjną, która zapobiega rozwojowi drobnoustrojów na jego powierzchni. Ponadto materiał ten występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego można swobodnie dopasować go do różnych zamysłów aranżacyjnych i wystroju całej łazienki.

Dużą zaletą szkła jest łatwość utrzymania go w czystości. Z gładkiej, równej powierzchni bez wysiłku można usunąć osad z mydła i inne, powstające w łazience zabrudzenia. Szkło, w odróżnieniu od płytek, nie posiada spoin, w których gromadzą się zabrudzenia i bakterie.
AO
13.05.2016
Polecamy:
Czytaj również
Jakie osłony okienne do łazienki? 3 sprawdzone modele na 2023...
Posiadasz łazienkę z oknem? Z pewnością musisz je czymś osłonić. Dowiedz się, jakiego rodzaju osłony okienne do łazienki będą najlepsze. więcej
Moskitiery na okna - chronią przed owadami, zapewniają swobodny...
Sezon letni to czas, kiedy z przyjemnością otwieramy okna, by cieszyć się świeżym powietrzem. Niestety, wraz z otwartymi oknami do naszych domów mogą wkradać się uciążliwe owady, takie... więcej
Łazienka dla osoby z niepełnosprawnością - o czym warto pamiętać...
Kąpiel dla większości z nas to chwila odpoczynku i relaksu. Niestety, dla osób z niepełnosprawnością miejsce to jest pełne barier i pułapek. W przypadku problemów ruchowych mogą... więcej
Schodki do łazienki – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?...
Schodki do łazienki to rozwiązanie, które ułatwia codzienne korzystanie z tego pomieszczenia – przydadzą się w szczególności seniorom, najmłodszym członkom rodziny oraz osobom... więcej