Sypialnia z łazienką – tak czy nie?

Łazienka to pierwsze pomieszczenie, do którego kierujemy się po przebudzeniu. Z tego względu jej połączenie z sypialnią wydaje się praktycznym rozwiązaniem. Czy tak jest w rzeczywistości? O czym pamiętać podczas urządzania wspólnej przestrzeni sypialniano-kąpielowej?  
Sypialnia z łazienką – tak czy nie?

Sypialnia z łazienką - wady i zalety 

Łazienka łączona z sypialnią to rozwiązania, które ma swoje liczne zalety, ale również obarczone jest kilkoma wadami. Zaaranżowanie takiej wspólnej przestrzeni jest możliwe pod warunkiem, że w domu znajduje się co najmniej jedna oddzielna łazienka, z której mogli by korzystać pozostali domownicy lub goście. W przeciwnym razie łazienka, która powinna być atutem sypialni, stanie się jej wadą i utrudni wygodne użytkowanie domu.

Sypialnia_z_łazienką.jpg

Dodatkowa łazienka połączona z sypialnią jest przydatna szczególnie wówczas, kiedy w domu mieszka co najmniej kilka osób. Poza tym jest to strefa, do której goście zazwyczaj nie mają wstępu, dlatego zyskuje bardzo prywatny charakter. Dla odwiedzających zarezerwowana jest łazienka w innej części domu, której można nadać reprezentacyjny charakter.    

Najlepszy moment, aby połączyć sypialnię i łazienkę

O połączeniu sypialni z łazienką warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – pozwoli to uniknąć późniejszych problemów z doprowadzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz odpowiedniego systemu wentylacji. Urządzenie nowej łazienki w już gotowym domu wiąże się z poważną przebudową. Nie oznacza to jednak, że takie przedsięwzięcie jest niemożliwe. Wymaga jednak poczynienia większych prac remontowych i poprowadzenia nowych przyłączy. Rury z wodą mają niewielką średnicę (do 2 cm), co ułatwia ich doprowadzenie do nowej łazienki. Pamiętajmy jednak, że w przypadku podgrzewania wody przez kocioł dwufunkcyjny z podgrzewaczem przepływowym, im większa odległość łazienki od podgrzewacza, tym dłużej będziemy musieli czekać, aż ciepła woda dopłynie do kranu.
 

Jak oddzielić łazienkę od sypialni?

Nową łazienkę możemy wydzielić z powierzchni sypialni bądź tez urządzić ją w pomieszczeniu sąsiadującym z sypialnią i połączyć je wspólnym przejściem.

Sypialnia_z_łazienką_2.jpg

W takich aranżacjach bardzo dobrze sprawdzają się drzwi przesuwne, które tłumią hałas spowodowany wodą, zapewniają niezbędną intymność, a jednocześnie potrzebują mniej miejsca na otwieranie. Drzwi mogą zostać wykonane np. ze szkła mlecznego, które daje wrażenie przestrzeni. Skrzydła przesuwne pozwalają ponadto elastycznie kreować wygląd sypialni i łazienki – jeżeli odsuniemy drzwi, oba pomieszczenia będą wyglądać jak jeden pokój. Zarazem przesunięte skrzydło nie będzie przeszkadzać w korzystaniu z sypialni czy łazienki.  

Sypialnia_z_łazienką_3.jpg


Łazienka i sypialnia w jednym pomieszczeniu 

Bardziej odważnym rozwiązaniem jest stworzenie jednej przestrzeni sypialno-łazienkowej, w której wanna lub prysznic nie są oddzielone od sypialni żadną ścianą czy chociażby drzwiami przesuwnymi. Zaletą takiego projektu jest fakt, że pomieszczenie pozbawione dodatkowym podziałów staje się bardziej przestronne. Ponadto biorąc kąpiel możemy jednocześnie np. oglądać telewizję, jeżeli w sypialni umieszczony jest odbiornik.

Sypialnia_z_łazienką_4.jpg

Podczas urządzania wspólnej przestrzeni sypialniano-łazienkowej należy uwzględnić wymagania, jakie powinna spełnić strefa kąpielowa. Jej podłoga musi być wyłożona materiałem odpornym na wilgoć, np. płytkami ceramicznymi lub drewnianymi panelami (zaimpregnowanymi oraz wykonanymi z odpowiedniego gatunku drzewa, np. tekowego). Ważna jest również odpowiednia wentylacja całego pomieszczenia.


Polecamy:
​​
  • 0
  • 0

  Adamik

  Łazienka na wyłączność przy sypialni - marzenie :D

Czytaj również 

 • Ponadczasowa klasyka w Twojej łazience

  Ponadczasowa klasyka w Twojej łazience

  Wnętrza urządzone w klasycznym stylu są ponadczasowe. Prezentują się gustownie i wysmakowanie niezależnie od szybko zmieniających się trendów aranżacyjnych. Podpowiadamy, jak urządzić... więcej

 • Najnowsze trendy w aranżacji łazienek

  Najnowsze trendy w aranżacji łazienek

  Nowoczesne i minimalistyczne łazienki przełamujemy w 2017 roku oryginalnym pazurem. Zgodnie z tym hasłem ma być prosto, ale niesztampowo. W oszczędne aranżacje wkradają się więc wyraziste kolory,... więcej

 • Łazienka w męskim stylu

  Łazienka w męskim stylu

  Wnętrza urządzone z rozmysłem (i pomysłem) mają nie tylko niepowtarzalny styl, ale ich design potrafi odzwierciedlać osobowość czy nawet płeć użytkownika. Po czym zatem poznamy łazienkę należącą... więcej

 • Dodatki do łazienki w skandynawskim stylu: oświetlenie, lustra i ozdoby

  Dodatki do łazienki w skandynawskim stylu: oświetlenie, lustra...

  Nowoczesne łazienki często bazują na stylu skandynawskim. Charakterystyczna dla niego biel świetnie sprawdza się w tych pomieszczeniach, które zazwyczaj mają niewielki metraż. Oprócz... więcej

Inspiracje