Sypialnia z łazienką – tak czy nie?

Łazienka to pierwsze pomieszczenie, do którego kierujemy się po przebudzeniu. Z tego względu jej połączenie z sypialnią wydaje się praktycznym rozwiązaniem. Czy tak jest w rzeczywistości? O czym pamiętać podczas urządzania wspólnej przestrzeni sypialniano-kąpielowej?  
Sypialnia z łazienką – tak czy nie?

Sypialnia z łazienką - wady i zalety 

Łazienka łączona z sypialnią to rozwiązania, które ma swoje liczne zalety, ale również obarczone jest kilkoma wadami. Zaaranżowanie takiej wspólnej przestrzeni jest możliwe pod warunkiem, że w domu znajduje się co najmniej jedna oddzielna łazienka, z której mogli by korzystać pozostali domownicy lub goście. W przeciwnym razie łazienka, która powinna być atutem sypialni, stanie się jej wadą i utrudni wygodne użytkowanie domu.

Sypialnia_z_łazienką.jpg

Dodatkowa łazienka połączona z sypialnią jest przydatna szczególnie wówczas, kiedy w domu mieszka co najmniej kilka osób. Poza tym jest to strefa, do której goście zazwyczaj nie mają wstępu, dlatego zyskuje bardzo prywatny charakter. Dla odwiedzających zarezerwowana jest łazienka w innej części domu, której można nadać reprezentacyjny charakter.    

Najlepszy moment, aby połączyć sypialnię i łazienkę

O połączeniu sypialni z łazienką warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – pozwoli to uniknąć późniejszych problemów z doprowadzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz odpowiedniego systemu wentylacji. Urządzenie nowej łazienki w już gotowym domu wiąże się z poważną przebudową. Nie oznacza to jednak, że takie przedsięwzięcie jest niemożliwe. Wymaga jednak poczynienia większych prac remontowych i poprowadzenia nowych przyłączy. Rury z wodą mają niewielką średnicę (do 2 cm), co ułatwia ich doprowadzenie do nowej łazienki. Pamiętajmy jednak, że w przypadku podgrzewania wody przez kocioł dwufunkcyjny z podgrzewaczem przepływowym, im większa odległość łazienki od podgrzewacza, tym dłużej będziemy musieli czekać, aż ciepła woda dopłynie do kranu.
 

Jak oddzielić łazienkę od sypialni?

Nową łazienkę możemy wydzielić z powierzchni sypialni bądź tez urządzić ją w pomieszczeniu sąsiadującym z sypialnią i połączyć je wspólnym przejściem.

Sypialnia_z_łazienką_2.jpg

W takich aranżacjach bardzo dobrze sprawdzają się drzwi przesuwne, które tłumią hałas spowodowany wodą, zapewniają niezbędną intymność, a jednocześnie potrzebują mniej miejsca na otwieranie. Drzwi mogą zostać wykonane np. ze szkła mlecznego, które daje wrażenie przestrzeni. Skrzydła przesuwne pozwalają ponadto elastycznie kreować wygląd sypialni i łazienki – jeżeli odsuniemy drzwi, oba pomieszczenia będą wyglądać jak jeden pokój. Zarazem przesunięte skrzydło nie będzie przeszkadzać w korzystaniu z sypialni czy łazienki.  

Sypialnia_z_łazienką_3.jpg


Łazienka i sypialnia w jednym pomieszczeniu 

Bardziej odważnym rozwiązaniem jest stworzenie jednej przestrzeni sypialno-łazienkowej, w której wanna lub prysznic nie są oddzielone od sypialni żadną ścianą czy chociażby drzwiami przesuwnymi. Zaletą takiego projektu jest fakt, że pomieszczenie pozbawione dodatkowym podziałów staje się bardziej przestronne. Ponadto biorąc kąpiel możemy jednocześnie np. oglądać telewizję, jeżeli w sypialni umieszczony jest odbiornik.

Sypialnia_z_łazienką_4.jpg

Podczas urządzania wspólnej przestrzeni sypialniano-łazienkowej należy uwzględnić wymagania, jakie powinna spełnić strefa kąpielowa. Jej podłoga musi być wyłożona materiałem odpornym na wilgoć, np. płytkami ceramicznymi lub drewnianymi panelami (zaimpregnowanymi oraz wykonanymi z odpowiedniego gatunku drzewa, np. tekowego). Ważna jest również odpowiednia wentylacja całego pomieszczenia.


Polecamy:
​​
  • 0
  • 0

  Adamik

  Łazienka na wyłączność przy sypialni - marzenie :D

Czytaj również 

 • Modna łazienka 2018

  Modna łazienka 2018

  Najnowsze kolekcja czołowych producentów wyposażenia łazienek pokazują, co będzie modne w nadchodzącym roku. Jakie trendy zagoszczą w aranżacjach? Czym zaskoczą nas łazienki 2018 roku?... więcej

 • Jak urządzić łazienkę na poddaszu? 5 praktycznych porad

  Jak urządzić łazienkę na poddaszu? 5 praktycznych porad

  Łazienka na poddaszu może mieć niezwykły klimat oraz wyjątkową formę, ale jej efektowna aranżacja okazuje się często znacznie trudniejsza w porównaniu do pełnowymiarowych wysokości klasycznych... więcej

 • KLUDI AMEO. Luksus, na który Cię stać

  KLUDI AMEO. Luksus, na który Cię stać

  Chcesz wprowadzić szczyptę luksusu do swoje łazienki? Z nowymi bateriami łazienkowymi KLUDI AMEO stworzysz stylową i piękną aranżację, nie nadwyrężając domowego budżetu. Nowoczesna a zarazem... więcej

 • Fototapeta do łazienki – nowy wymiar elegancji

  Fototapeta do łazienki – nowy wymiar elegancji

  Fototapeta w łazience? Czy nie  brzmi to jak znakomity przepis na… aranżacyjną porażkę? Jeśli oczami wyobraźni widzisz wilgotne pomarszczone bryty odklejające się od ściany to znaczy,... więcej

Inspiracje