Łazienka na poddaszu – o czym pamiętać?

Każdy posiadacz domu marzy o łazience na poddaszu. To bardzo oryginalny i niezwykły pomysł na umiejscowienie tego ważnego pomieszczenia. Niestety, zazwyczaj projekty takich łazienek nie spełniają oczekiwań domowników, ponieważ ich twórcy zapominają się o jednej rzeczy – wygodzie. Aby łazienka na poddaszu była wygodna i dobrze zagospodarowana musi być w pełni dostoswana do przestrzenni, w której ma się znaleźć. Poniżej znajdziecie kilka porad dotyczących przedsięwzięcia zwanego łazienką na poddaszu.
Łazienka na poddaszu – o czym pamiętać?
Weź pod uwagę skosy

Projekty domów często nie ukazują rzeczywistej wysokości poddasza. Dla Ciebie ważne jest to, czy będąc na najwyższejkondygnacji domu swobodnie się wyprostujesz. Jeżeli nie zwrócisz na to uwagi może okazać się, że Twoja wymarzona łazienka na poddaszu okaże się koszmarem, a korzystanie z niej będzie wieczną katorgą.

łazienka-na-poddaszu.jpg

Jeżeli jest taka możliwość to zamiast rzutów poddasza poproś swojego projektanta o przekrój. Wtedy wszystko będzie pokazane jak na dłoni oraz łatwo będzie można określić możliwości aranżacyjne.

Wanna i kabina prysznicowa

Wanna,a właściwie jej wysokość musi być bardzo przemyślana. Musisz podjąć decyzję, czy ma ona być na nóżkach czy bez. Pamiętaj, że w przypadku poddasza każdy centymetr się liczy i czym wyższa będzie wanna tym trudniej będzie z niej korzystać. Miej również na uwadze to, że wanny z hydromasażem są zazwyczaj nieco wyższe. Przed zakupem zastanów się również, gdzie ją ustawić.

łazienka-na-poddaszu-2.jpg

Obok wanny powinno być co najmniej 2,20 m wysokości, aby można było swobodnie z niej wyjść oraz się wytrzeć. Są to szczegóły, ale jakże ważne w przypadku aranżacji łazienki na poddaszu. Podobnie sytuacja ma się z kabiną prysznicową. Ją jednak umieścić jest trochę trudniej. Najczęściej lokalizowana jest przy drzwiach łazienki, ponieważ to tam jest najwięcej miejsca.

lazienka-na-poddaszu-3.jpg

Pralka


Często w łazience musimy wygospodarować przestrzeń na ustawienie pralki. Należy ją umiejscowić w takim miejscu gdzie sufit jest nie niższy niż 90cm (standardowe pralki otwierane z przodu mają około 85 cm wysokości) oraz tak zaplanować przestrzeń, by inne elementy wyposażenia łazienki nie blokowały otwierania jej drzwiczek.

Pamiętaj, że aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwa, a od tego, czy zostanie to zrobione porządnie zależy późniejszy komfort użytkowania. Nie idź na żywioł i zawsze kieruj się z góry określonym projektem. Tylko w ten sposób unikniesz przykrych wpadek w postaci wanny ustawionej zbyt blisko skosów. Pamiętaj, że nie jest to element zbytnio mobilny i nie jest łatwo go przenieść.

lazienka-na-poddaszu-4.jpg

Łazienka na poddaszu to dużo planów i obliczeń, ale zapewniamy, że warto zainwestować czas i pieniądze coś tak nietuzinkowego.
 

Czytaj również 

 • Łazienka w stylu hygge - jak ją urządzić?

  Łazienka w stylu hygge - jak ją urządzić?

  Łazienka to wyjątkowe miejsce w domu – z jednej strony najbardziej praktyczne i niezbędne, z drugiej sprzyjające relaksowi i dbaniu o siebie. W łazienkowej przestrzeni bierzemy orzeźwiający... więcej

 • Łazienka w małym domu

  Łazienka w małym domu

  Mała łazienka, duży kłopot? Niekoniecznie! Poznajcie kilka sprawdzonych sposób, jak zaaranżować estetyczny i funkcjonalny pokój kąpielowy w niewielkim domu.   więcej

 • Trendy: łazienka w stylu wabi-sabi

  Trendy: łazienka w stylu wabi-sabi

  Każdy rok przynosi nam nowości w świecie designu. Nowe rozwiązania wnętrzarskie, powrót zapomnianych stylów aranżacyjnych lub popularność tych dotychczas niszowych,  a także... więcej

 • Małe łazienki w bloku

  Małe łazienki w bloku

  Małe łazienki w bloku to wyzwanie aranżacyjne – podczas ich projektowania należy zaplanować miejsce dla sprzętów sanitarno-higienicznych, niezbędnych mebli, AGD i dodatków. Przy... więcej

Inspiracje