3 pomysły na wydzielenie stref w łazience

W wielu łazienkach musi znaleźć się miejsce zarówno dla wanny czy prysznica, jak i toalety oraz bidetu. Jak najlepiej rozgraniczyć te urządzenia i wydzielić strefy w pomieszczeniu, aby komfort użytkowania łazienki był jak największy?
3 pomysły na wydzielenie stref w łazience
Pomysł nr 1 – ścianka działowa

Przepierzenie to najbardziej skuteczny sposób na wydzielenie stref w łazience. Pozwala na faktyczne rozgraniczenie przestrzeni użytkowych, np. toalety od części kąpielowej. Relaks w wannie, która jest oddzielona od sanitariatów ścianką działową jest znacznie przyjemniejszy. Dodatkowo przepierzenie umożliwia korzystanie z łazienki jednocześnie kilku osobom.
 
ściana działowa w łazience          parawan w łazience

W mniejszych łazienkach, w których nie ma miejsca na instalowanie stałej przegrody można zdecydować się na ustawienie przenośnego parawanu. Zasłoni i rozgraniczy strefy, a jednocześnie będzie pełnił rolę dekoracyjną.  Innym rozwiązaniem jest  zastosowanie rolet, np. bambusowych.  Rolety są proste w montażu i sprawdzą się nawet w małej łazience. Wystarczy wkręcić kołki w część sufitu, która znajduje się nad toaletą czy wanną i zawiesić na nich roletę. Rozwinięta będzie rozgraniczała strefy i zasłaniała je. Ważne jest, aby była dopasowana do reszty wystroju łazienki. Stanie się wówczas jej dodatkową ozdobą. 

Pomysł nr 2 – oświetlenie

Oświetlenie buduje klimat każdego pomieszczenia. Poza swoimi funkcjami praktycznymi jest elementem dekoracyjnym i optycznie rozgranicza strefy wewnątrz łazienki. Za pomocą różnego natężenia światła można wyróżnić pewne elementy, a inne schować w cień. Skierowanie mocniejszego oświetlenia na ładną wannę lub designerską umywalkę odwróci uwagę od sanitariatów czy pralki.

led w łazience

Nie trzeba zmieniać całej instalacji elektrycznej, aby podkreślić poszczególne obszary łazienki. Strefy o podobnym charakterze, np. strefę kąpielową, wystarczy dodatkowo rozjaśnić oświetleniem LED. Taśmy z diodami ledowymi są łatwe w montażu i dostosowane do używania w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wilgocią.

Polecamy:
 

Pomysł nr 3 – gra kolorów

kolorowa łazienka


Optycznemu rozdzieleniu stref w łazience służ także zróżnicowana kolorystyka. Barwy potrafią zmienić sposób postrzegania pomieszczenia, dlatego warto je wykorzystać do zaznaczenia różnych obszarów w łazience. Jak to zrobić? Wystarczy tymi samymi kolorami pomalować fragmenty ścian, przy których znajdują się urządzenia o podobnych funkcjach, np. toaleta i bidet. Można również wyłożyć je kafelkami o innej fakturze czy odcieniu niż reszta pomieszczenia. Kolory przy bidecie czy toalecie nie powinny być jaskrawe, aby nie przyciągać do nich uwagi. Gra kolorami sprawdzi się szczególnie w tych pomieszczeniach, w których ze względu na mały metraż nie można zamontować ścianki działowej.

 

Czytaj również 

 • Łazienka w stylu hygge - jak ją urządzić?

  Łazienka w stylu hygge - jak ją urządzić?

  Łazienka to wyjątkowe miejsce w domu – z jednej strony najbardziej praktyczne i niezbędne, z drugiej sprzyjające relaksowi i dbaniu o siebie. W łazienkowej przestrzeni bierzemy orzeźwiający... więcej

 • Łazienka w małym domu

  Łazienka w małym domu

  Mała łazienka, duży kłopot? Niekoniecznie! Poznajcie kilka sprawdzonych sposób, jak zaaranżować estetyczny i funkcjonalny pokój kąpielowy w niewielkim domu.   więcej

 • Trendy: łazienka w stylu wabi-sabi

  Trendy: łazienka w stylu wabi-sabi

  Każdy rok przynosi nam nowości w świecie designu. Nowe rozwiązania wnętrzarskie, powrót zapomnianych stylów aranżacyjnych lub popularność tych dotychczas niszowych,  a także... więcej

 • Małe łazienki w bloku

  Małe łazienki w bloku

  Małe łazienki w bloku to wyzwanie aranżacyjne – podczas ich projektowania należy zaplanować miejsce dla sprzętów sanitarno-higienicznych, niezbędnych mebli, AGD i dodatków. Przy... więcej

Inspiracje