3 pomysły na wydzielenie stref w łazience

W wielu łazienkach musi znaleźć się miejsce zarówno dla wanny czy prysznica, jak i toalety oraz bidetu. Jak najlepiej rozgraniczyć te urządzenia i wydzielić strefy w pomieszczeniu, aby komfort użytkowania łazienki był jak największy?
3 pomysły na wydzielenie stref w łazience
Pomysł nr 1 – ścianka działowa

Przepierzenie to najbardziej skuteczny sposób na wydzielenie stref w łazience. Pozwala na faktyczne rozgraniczenie przestrzeni użytkowych, np. toalety od części kąpielowej. Relaks w wannie, która jest oddzielona od sanitariatów ścianką działową jest znacznie przyjemniejszy. Dodatkowo przepierzenie umożliwia korzystanie z łazienki jednocześnie kilku osobom.
 
ściana działowa w łazience          parawan w łazience

W mniejszych łazienkach, w których nie ma miejsca na instalowanie stałej przegrody można zdecydować się na ustawienie przenośnego parawanu. Zasłoni i rozgraniczy strefy, a jednocześnie będzie pełnił rolę dekoracyjną.  Innym rozwiązaniem jest  zastosowanie rolet, np. bambusowych.  Rolety są proste w montażu i sprawdzą się nawet w małej łazience. Wystarczy wkręcić kołki w część sufitu, która znajduje się nad toaletą czy wanną i zawiesić na nich roletę. Rozwinięta będzie rozgraniczała strefy i zasłaniała je. Ważne jest, aby była dopasowana do reszty wystroju łazienki. Stanie się wówczas jej dodatkową ozdobą. 

Pomysł nr 2 – oświetlenie

Oświetlenie buduje klimat każdego pomieszczenia. Poza swoimi funkcjami praktycznymi jest elementem dekoracyjnym i optycznie rozgranicza strefy wewnątrz łazienki. Za pomocą różnego natężenia światła można wyróżnić pewne elementy, a inne schować w cień. Skierowanie mocniejszego oświetlenia na ładną wannę lub designerską umywalkę odwróci uwagę od sanitariatów czy pralki.

led w łazience

Nie trzeba zmieniać całej instalacji elektrycznej, aby podkreślić poszczególne obszary łazienki. Strefy o podobnym charakterze, np. strefę kąpielową, wystarczy dodatkowo rozjaśnić oświetleniem LED. Taśmy z diodami ledowymi są łatwe w montażu i dostosowane do używania w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wilgocią.

Polecamy:
 

Pomysł nr 3 – gra kolorów

kolorowa łazienka


Optycznemu rozdzieleniu stref w łazience służ także zróżnicowana kolorystyka. Barwy potrafią zmienić sposób postrzegania pomieszczenia, dlatego warto je wykorzystać do zaznaczenia różnych obszarów w łazience. Jak to zrobić? Wystarczy tymi samymi kolorami pomalować fragmenty ścian, przy których znajdują się urządzenia o podobnych funkcjach, np. toaleta i bidet. Można również wyłożyć je kafelkami o innej fakturze czy odcieniu niż reszta pomieszczenia. Kolory przy bidecie czy toalecie nie powinny być jaskrawe, aby nie przyciągać do nich uwagi. Gra kolorami sprawdzi się szczególnie w tych pomieszczeniach, w których ze względu na mały metraż nie można zamontować ścianki działowej.

 

Czytaj również 

 • Ponadczasowa klasyka w Twojej łazience

  Ponadczasowa klasyka w Twojej łazience

  Wnętrza urządzone w klasycznym stylu są ponadczasowe. Prezentują się gustownie i wysmakowanie niezależnie od szybko zmieniających się trendów aranżacyjnych. Podpowiadamy, jak urządzić... więcej

 • Najnowsze trendy w aranżacji łazienek

  Najnowsze trendy w aranżacji łazienek

  Nowoczesne i minimalistyczne łazienki przełamujemy w 2017 roku oryginalnym pazurem. Zgodnie z tym hasłem ma być prosto, ale niesztampowo. W oszczędne aranżacje wkradają się więc wyraziste kolory,... więcej

 • Łazienka w męskim stylu

  Łazienka w męskim stylu

  Wnętrza urządzone z rozmysłem (i pomysłem) mają nie tylko niepowtarzalny styl, ale ich design potrafi odzwierciedlać osobowość czy nawet płeć użytkownika. Po czym zatem poznamy łazienkę należącą... więcej

 • Dodatki do łazienki w skandynawskim stylu: oświetlenie, lustra i ozdoby

  Dodatki do łazienki w skandynawskim stylu: oświetlenie, lustra...

  Nowoczesne łazienki często bazują na stylu skandynawskim. Charakterystyczna dla niego biel świetnie sprawdza się w tych pomieszczeniach, które zazwyczaj mają niewielki metraż. Oprócz... więcej

Inspiracje