Modna i efektowna mozaika w łazience

Mozaika to efektowna i modna dekoracja łazienki. Sprawdzi się zarówno jako ciekawe zdobienie ściany, jak i jako materiał do zadań specjalnych i trudno dostępnych miejsc. Jaki typ mozaiki wybrać i gdzie najlepiej ją zamontować? 
Modna i efektowna mozaika w łazience
Mozaika jest artystyczną dekoracją wykonaną z niewielkich elementów o różnym wzorze i kolorze. Materiały użyte do jej wykonania mogą być różnorodne: od szkła, poprzez ceramikę, aż po kamień. Trzeba przyznać, iż mozaika jest coraz bardziej popularna, a wynika to z faktu, iż nie tylko ładnie wygląda, ale i daje wręcz nieograniczone kompozycyjne możliwości. Z tych małych kwadracików można więc ozdobić zarówno fragmenty ścian, jak również okleić wannę czy lustro. Wszystko zależy od tego, jaki my sami mamy pomysł na swój „pokój kąpielowy”.
 
Rodzaje mozaiki

Mozaika może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Wyróżniamy kilka rodzajów mozaiki – poniżej znajduje się ich krótka charakterystyka.
 
  • Mozaika ceramiczna to mozaika wykonana z masy gresowej bądź ze zwykłej masy poszkliwionej. Ta pierwsza ma tę przewagę, iż nadaje się także do zastosowania na zewnątrz. Z kolei druga może być stosowana tylko i wyłącznie we wnętrzach, jednak można ją także położyć na podłogę. 
  • Mozaika metalowa jest wykonana z brązu, miedzi bądź aluminium. Są to blaszki metalowe, naklejane na mozaikę ceramiczną.
  • Mozaika z kamienia naturalnego coraz częściej pojawia się w domach. Kamienie (kwarcyt, łupki, marmur czy zwykłe otoczaki) są najpierw cięte, a później obrabiane i polerowane. Taka kamienna mozaika ma tę zaletę, że może być stosowana zarówno na ścianach, jak i na intensywnie używanych podłogach.
  • Mozaika szklana to kolejna mozaika w ofercie producentów. Jej ogromną zaletą jest to, iż w ogóle nie nasiąka. Jeśli zdecydujemy się właśnie na nią, to możemy przebierać spośród mozaiki matowej, błyszczącej, przezroczystej, z dodatkiem brokatu, z dodatkiem metali szlachetnych czy imitującej szkło witrażowe.
  • Mozaika z macicy perłowej jest stosowana tradycyjnie na ściany czy posadzki, ale również świetnie sprawdza się jako ozdobna wstawka w oprawie lustra czy w meblach łazienkowych.
  • Mozaika z kamieni półszlachetnych polecana jest szczególnie tym osobom, które cenią sobie oryginalność. Taka mozaika wykonywana jest ręcznie, kupujący ma więc pewność, iż istnieje tylko jeden egzemplarz wybranego prze niego produktu.
  • Mozaika drewniana jest bardzo odporna na ścieranie. Jej jedynym minusem jest to, iż źle znosi zbyt dużą wilgotność. Z tego właśnie powodu nie jest zalecana do pomieszczeń, w których narażona będzie na wodę lub duże wilgotności powietrza. Nie sprawdzi się więc w saunie czy brodziku.
       Mozaika w łazience 

Zastosowanie mozaiki

Mozaika jest świetnym materiałem wykończeniowym z tego względu, iż ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Sprawdzi się więc świetnie i na podłodze, i na ścianach. Ale nie tylko – ze względu na swój niewielki rozmiar możemy ją położyć także i tam, gdzie normalna płytka glazurowa nie zmieści się lub dokładnie nie pokryje powierzchni. Mozaika może więc być użyta do wykończenia blatów umywalkowych, wypukłej powierzchni obudowy wanny, ramy lustra, w miejscach łączenia z sufitem czy ścianą, a także na wszelkich nieregularnych powierzchniach czy miejscach szczególnie narażonych na wilgoć. To, gdzie położymy mozaikę, zależy tak naprawdę od naszej wizji wykończenia łazienki, ale warto mieć na uwadze jej wady i zalety.
 
       Mozaika w łazience

Jak zamontować mozaikę?

Montaż mozaik jest bardzo łatwy i przypomina układanie glazury. Sama mozaika składa się z małych kwadracików (o boku od 1 do 3 cm) połączonych ze sobą specjalnym papierem bądź siatką. Jej układanie nie jest więc trudne, ale wymaga staranności i dokładności. Najpierw trzeba dobrze przygotować powierzchnię, na którą ma być zastosowana mozaika – musi być równo, gładko i czysto (ta ostatnia zasada dotyczy także samej mozaiki). Ważna jest także temperatura powietrza – najlepsza jest od +5 do +30 stopni Celsjusza.
Mozaikę kładziemy na cienką warstwę odpowiednio rozrobionego kleju. Rozprowadzamy go grzebieniem na taką powierzchnię, aby maksymalnie jednorazowo położyć do 10 kwadracików. Kiedy już przykleimy mozaikę do powierzchni, to wtedy dodatkowo przyduszamy ją gumową packą w celu dokładnego rozprowadzenia kleju. Zazwyczaj na powierzchni pojawi się zbędny klej, więc go usuwamy. Pomiędzy kwadracikami powinny pozostać przerwy na położenie fugi.
 
 
Mozaika jest bardzo wdzięcznym materiałem wykończeniowym. Możemy ją stosować w nawet najbardziej wyszukanej czy pomysłowej łazience. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie spośród setek wzorów i tysięcy kolorów. 
    • 0
    • 0

    bayamozaya

    W ramach uzupełnienia tekstu - mozaika i wanna w jednym. Mozaikowa, marmurowa, ciężka, wielka, droga i niepowtarzalna.

    mozaya.republika.pl/wanna.hyml

    A do tego Polska wanna mozaika to.

    • 1
    • 0

    Ziutka

    Wanna pierwsza jest piękna,ale nogi w takim kolorze gryzą się z całością:)

Czytaj również 

Inspiracje