Łazienka urządzona wzorcowo. Poznajmy ważne zasady aranżacyjne

Łazienka, podobnie jak inne pomieszczenia w domu, wymaga wiele aranżacyjnego trudu, aby urządzić ją dokładnie tak, jak chcemy. Tutaj jednak czekają na nas dodatkowe przeszkody, bo mamy do czynienia z dość specyficznym wnętrzem. O czym więc pamiętać i na co zwracać uwagę?
Łazienka urządzona wzorcowo. Poznajmy ważne zasady aranżacyjne

Kluczowe odległości w łazience


Łazienki przeważnie są dość małe, co może przeszkadzać w komfortowym korzystaniu z urządzeń sanitarnych. Dlatego też powinniśmy zachować tu odpowiednie odległości, przeznaczając dla wszystkich elementów niezbędną przestrzeń: dla sedesu minimum 80 x 85 cm, bidetu 70 x 100, przed wanną zostawmy przynajmniej 70 x 100 cm wolnego miejsca, a dla umywalki 60 x 90 cm. Oczywiście, im mniejsza łazienka, tym zadanie trudniejsze, więc nim kupimy i zamontujemy sanitariaty, rozrysujmy ich ustawienie na podłodze. Kiedy już to zrobimy, możemy zacząć zamawiać, korzystając z internetowego sklepu Bricomarche.pl.


Wanna czy prysznic?


Ciężko wybrać jedno i drugie, więc musimy się na coś zdecydować. Tak naprawdę zależy to od metrażu naszej łazienki. W małym pomieszczeniu lepsza jest oczywiście - zajmująca mniej miejsca - kabina prysznicowa, w większym wanna, którą możemy też połączyć z natryskiem. To opcja optymalna, zarówno gdy chodzi o preferencje domowników, jak i korzystanie z łazienki o różnych porach dnia. Wiadomo, że rano, gdy spieszy nam się do pracy czy szkoły preferujemy szybki prysznic, wieczorem mamy czas na rozluźnienie w wannie. Niezależnie, co wybierzemy, warto zajrzeć na stronę Bricomarche.pl, by zapoznać się z bogatą ofertą różnych rozwiązań.


Ciepło, cieplej, czyli ogrzewanie w łazience


Jest ono niezwykle ważne, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci. To również istotne, ze względu na wilgotność panującą w tym pomieszczeniu, co w połączeniu z zimnem przyczynia się do szybkiego rozwoju pleśni i innych drobnoustrojów. Zapomnijmy o klasycznych żeberkowych grzejnikach, bo musimy tutaj zainwestować w specjalnie dedykowane modele do tego wnętrza. Bardzo praktyczne są szczególnie grzejniki drabinkowe, które poza zapewnieniem ciepła mogą też służyć jako wieszak na ręczniki.


Kilka słów o oświetleniu


Równie ważne jest właściwe oświetlenie łazienki, co oznacza, że powinno być ono jak najbardziej zróżnicowane. Z jednej strony - jasne, równomierne - najbardziej odpowiednie do golenia czy robienia makijażu, z drugiej strony - nastrojowe, na przykład do kąpieli (świetnie nadają się tu kinkiety). Przy okazji planowania oświetlenia w łazience, nie zapominajmy, aby dobrać odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych. Zlokalizujmy je szczególnie w pobliżu umywalki, ale w bezpiecznej odległości, aby do gniazdek nie dostała się woda, pamiętajmy o gniazdakach z zabezpieczeniem co najmniej IP44.

Czytaj również 

Inspiracje