Jak zaprojektować oświetlenie łazienki?

Ze względu na wielość funkcji, jakie łazienka pełni i oblicz, jakie przybiera, odpowiednio dostosowane oświetlenie staje się sprawą kluczową. Innego światła potrzebować będziemy do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, odmiennego do relaksujących kąpieli. To kwestia z jednej strony klimatu i nastroju, ale też przede wszystkim praktyczności i bezpieczeństwa korzystania z łazienki. Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do naszej łazienki?

Jak zaprojektować oświetlenie łazienki?
Oświetlenie ogólne

Niezależnie od tego, czy posiadamy w łazience okna oferujące dostęp do światła naturalnego, czy też nie, podstawą jest oświetlenie górne, znajdujące się w centralnej części sufitu. To elementarne źródło światła, które oświetlać będzie nam równomiernie całą przestrzeń i z którego korzystać będziemy na co dzień – czy to w trakcie toalety, czy też sprzątania.
 
Strefy łazienkowe

Oświetlenie ogólne musi zostać uzupełnione dodatkowymi źródłami światła.  Każda z przestrzeni wewnątrz łazienki wymaga bowiem innego rodzaju oświetlenia, a co za tym idzie innej jego mocy czy barwy.

Strefa lustra i umywalki

To miejsce wymagające szczególnie dobrego oświetlenia – zarówno dla pań w trakcie wykonywania makijażu czy też panów w trakcie golenia odpowiednie doświetlenie jest niezbędne. Po obu stronach lustrach, na wysokości wzroku, dobrze jest umieścić dwie lampki, dzięki którym twarz będzie równomiernie oświetlona. 

Jak_zaprojektować_oświetlenie_łazienki_2.jpg

Możemy zamontować oprawy liniowe czy też kinkiety, ważne, aby wyposażone były w osłony rozpraszające światło, dzięki czemu nie będzie ono zbyt intensywne i rażące, a przez to niepraktyczne.

Strefa wanny i prysznica

W tym przypadku kwestie funkcjonalności ustępują miejsca aspektom estetycznym. Dobrze dobrane światło w tej przestrzeni może wykreować przytulną atmosferę sprzyjającą relaksowi i odprężeniu oraz pełnić funkcję dekoracyjne.

Jak_zaprojektować_oświetlenie_łazienki_3.jpg
 
Barwa światła

Barwa światła jest kolejnym polem otwierającym możliwości aranżacyjne łazienki. Do wyboru mamy trzy barwy: ciepłą - wyróżniającą się właściwościami relaksacyjnymi i kojącymi, neutralną – pobudzającą oraz zimną – kontrastową, wydobywającą detale. Barwy te możemy bez obaw ze sobą mieszać, aby stworzyć odmienne przestrzenie wewnątrz łazienki, różniące się nastrojem i charakter. Światło o ciepłej barwie możemy wykorzystać w strefie wanny, gdzie będzie nas koić i uspokajać, a zimne w strefie lustra – aby podwyższało precyzję naszych czynności kosmetycznych.
 
Moc żarówek

Wybór miejsca to nie wszystko – dobrać powinniśmy także właściwe żarówki oraz rodzaj lamp. Kwestia ta powiązana jest głównie z wielkością naszej łazienki. Jeśli jest ona niewielka – niech centralne światło sufitowe mocno ją doświetla (moc żarówki – 75W), jeśli jest większa – niech opraw będzie więcej, ale z żarówkami o mniejszej mocy (50W).

Jak_zaprojektować_oświetlenie_łazienki_4.jpg
 
Bezpieczeństwo

W pomieszczeniu, jakim jest łazienka, kluczowe jest, aby oprawy świetlne charakteryzowały się wysoką odpornością na wilgoć. W strefach najbardziej narażonych na kontakt z wodą (np. w okolicach wanny) poleca się używanie opraw zasilanych bezpiecznym napięciem (12V). Na lampy z napięciem sieciowym (230V) możemy pozwolić sobie wyłącznie na wysokości powyżej 2,25 m.

Polecamy:

źródło: Candellux Lighting
 
  • 0
  • 0

  Michał

  W starych łazienkach blokowych oświetlenie to straszny problem. Zazwyczaj jest w nich jedno górne oświetlenie sufitowe, które nie wszędzie dociera

Czytaj również 

 • Funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie łazienki

  Funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie łazienki

  Oświetlenie łazienki pełni niezwykle ważną rolę, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi podczas projektowania i rozplanowywania wnętrza. Odpowiednio dobrane sprawi, że nasza łazienka będzie... więcej

 • Pomysły na oświetlenie łazienki

  Pomysły na oświetlenie łazienki

  Oświetlenie jest istotnym elementem każdej aranżacji wnętrza i każdego pomieszczenia. Dziś kusimy się o grę świateł w naszych domach – w pokojach dziennych, pokojach dzieci i sypialniach;... więcej

 • Efektowne dekoracje świetlne w łazience

  Efektowne dekoracje świetlne w łazience

  Światło, w zależności od tego jak bardzo jest intensywne i w jakiej oprawie zostało umieszczone, może wyczarować niezwykłe łazienkowe wnętrze. Ciekawa forma lamp, kinkietów oraz  odpowiednie... więcej

 • Montaż taśm LED w fugach

  Montaż taśm LED w fugach

  Oświetlenie LED w łazienkach wykorzystuje się m. in. do eksponowania luster, półek i podwieszanych sufitów. Ostatnim niezwykle popularnym trendem jest montowanie diod Led w fugach. Tak... więcej

Inspiracje