Podłogowe ogrzewanie w łazience - maty i przewody

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tanie w montażu, łatwe w eksploatacji i trwałe. Chętnie decydujemy się na ten system dociepleń szczególnie w łazience, bo nie ma nic przyjemniejszego po wyjściu spod prysznica lub z wanny, niż ciepła podłoga pod stopami. Wybrać kable czy maty do elektrycznego ogrzewania podłogowego? Przedstawiamy sposób montażu oraz zalety i wady obu rozwiązań.

Przewody do ogrzewania łazienek

Przewody do ogrzewania podłogowego zbudowane są z drutu oporowego, osłony (wewnętrznej warstwy izolacji), oplotu spełniającego funkcję przewodu ochronnego i izolacji zewnętrznej. Można podzielić je na dwa rodzaje: kable grzewcze jednostronne i dwustronne. W wersji dwustronnej kabel składa się z jednej żyły przewodu. W tego typu przewodach jego oba końce powinny być podłączony do sieci elektrycznej. Wersja jednostronna jest droższa ale daje większą elastyczność w trakcie montażu. Tego typu kabel składa się z dwóch żył, z których jedna pełni funkcję oporową a druga zapewnia ścieżkę powrotu. Taki przewód wymaga podłączenia do sieci elektrycznej tylko z jednej strony.

Przewody do ogrzewania podłogowego mają grubość od 3 do 7mm i moc od 10 do 20 W/m. Układa się je na odpowiednio przygotowanym podłożu, który zapewnia izolację wodną i termiczną. Zaczynając od warstwy położonej najgłębiej są to następujące materiały izolujące: folia izolująca od wilgoci, styropian lub wełna mineralna oraz izolacja termiczna. Przewody następnie układa się na tak przygotowanym podkładzie i zalewa cienką warstwą betonu. Beton może pękać pod wpływem zmian temperatur wywołanych nagrzewaniem i stygnięciem przewodów. Aby zapobiec tego typu uszkodzeniom zaleca się dodanie plastyfikatora do masy betonowej, który zwiększy jej elastyczność. Ważne jest również zostawienie szczeliny dylatacyjnej pomiędzy warstwą betonu i ścianą, dzięki której w przypadku nagrzania wylewki rozszerzająca się masa betonowa nie będzie pękać. Warto również zaopatrzyć się w wysokoplastyczny klej do klejenia płytek, który cechuje wyższa niż w innych tego typu produktach elastyczność i przyczepność do podłoża.
                       

W przeciwieństwie do mat grzejnych, kable grzewcze można dopasować praktycznie do każdego kształtu pomieszczenia i zwiększać gęstość ułożenia kabla w wybranych miejscach, które wymagają większego docieplenia np. przy oknach i ścianach zewnętrznych. W trakcie montażu należy jedynie pamiętać, aby zachować odstęp jednego przewodu od drugiego min. 5 cm.

Montaż kabli grzewczych wiąże się z dodatkowym podwyższeniem poziomu podłogi, dlatego nie jest to rozwiązanie polecane w przypadku remontów łazienek. Tego typu ogrzewanie, nie uwzględnione w planie budowy domu, powoduje podwyższenie progów i obniża wysokość pomieszczeń, w których jest stosowane.

Maty grzewcze w łazienkach

Matę grzejną tworzy cienki przewód wpleciony w siatkę wykonaną z tworzywa sztucznego. Podobnie jak w przypadku przewodów grzewczych możemy wyróżnić maty jedno- i dwustronne w zależności od sposobu przewodzenia prądu. Na rynku można kupić maty o mocach jednostkowych 90-100 W/m² oraz 150-160 W/m². Ich grubość zazwyczaj nie przekracza 3 mm. Do maty dołączony jest tzw. przewód zimny czyli kabel podłączenia do sieci elektrycznej.

Wybór tego rodzaju ogrzewania podłogowego niesie ze sobą pewne ograniczenia instalacyjne. Maty grzewcze dostępne są w określonych wymiarach i nie ma możliwości dowolnego regulowania ich rozmiar po przez docinanie brzegów.

Maty grzewcze chętnie stosuje się podczas remontów ponieważ ich instalacja nie wiąże się podwyższeniem poziomu podłogi - co ma znaczenie szczególnie w przypadku niskich pomieszczeń. Można je również kleić do różnego rodzaju podłoża. Możliwy jest montaż mat np. na betonie, drewnie, płytach kartonowo - gipsowych a nawet płytkach ceramicznych. Jest to zatem dobre rozwiązanie do łazienek, w których chcemy wykonać szybki montaż dodatkowego ogrzewania podłogowego. Maty klei się za pomocą wysokoplastycznego kleju do płytek ceramicznych.

Sterowanie temperaturą podłogi

Podłoga ogrzewana elektrycznie za pomocą mat i przewodów dostosowuje się warunków panujących w pomieszczeniu. Temperatura podłogi ogrzewanej za pomocą tych rozwiązań sterowana jest termostatami bimetalicznymi reagującymi na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu lub sterownikami elektronicznymi, które oprócz czujnika temperatury powietrza posiadają również czujniki temperatury podłogi. Za pomocą tych rozwiązań temperatura podłogi jest automatycznie dostosowywana do zmieniających się warunków termicznych pomieszczenia.
    • 0
    • 0

    Kinga

    Mam nadzieje, że kiedyś takie zmiany zagoszczą również u mnie w domu :)

    • 0
    • 0

    mikołaj

    Jeśli chodzi o tę metodę z kablami grzewczymi, to podniesienie poziomu nie powoduje jakiegoś wielkiego dyskomfortu. Niesie to oczywiście za sobą konieczność jakiegoś przearanżowania, ale może to nawet plus:) Z technicznego punktu widzenia - jest to do przejścia.

    • 2
    • 0

    Ewa

    Rozwiązania ciekawe ale raczej nie mają zastosowania w bloku :/

Czytaj również 

Inspiracje