Podłogowe ogrzewanie w łazience - maty i przewody
Przewody do ogrzewania łazienek
Przewody do ogrzewania podłogowego mają grubość od 3 do 7mm i moc od 10 do 20 W/m. Układa się je na odpowiednio przygotowanym podłożu, który zapewnia izolację wodną i termiczną. Zaczynając od warstwy położonej najgłębiej są to następujące materiały izolujące: folia izolująca od wilgoci, styropian lub wełna mineralna oraz izolacja termiczna. Przewody następnie układa się na tak przygotowanym podkładzie i zalewa cienką warstwą betonu. Beton może pękać pod wpływem zmian temperatur wywołanych nagrzewaniem i stygnięciem przewodów. Aby zapobiec tego typu uszkodzeniom zaleca się dodanie plastyfikatora do masy betonowej, który zwiększy jej elastyczność. Ważne jest również zostawienie szczeliny dylatacyjnej pomiędzy warstwą betonu i ścianą, dzięki której w przypadku nagrzania wylewki rozszerzająca się masa betonowa nie będzie pękać. Warto również zaopatrzyć się w wysokoplastyczny klej do klejenia płytek, który cechuje wyższa niż w innych tego typu produktach elastyczność i przyczepność do podłoża.
W przeciwieństwie do mat grzejnych, kable grzewcze można dopasować praktycznie do każdego kształtu pomieszczenia i zwiększać gęstość ułożenia kabla w wybranych miejscach, które wymagają większego docieplenia np. przy oknach i ścianach zewnętrznych. W trakcie montażu należy jedynie pamiętać, aby zachować odstęp jednego przewodu od drugiego min. 5 cm.
Montaż kabli grzewczych wiąże się z dodatkowym podwyższeniem poziomu podłogi, dlatego nie jest to rozwiązanie polecane w przypadku remontów łazienek. Tego typu ogrzewanie, nie uwzględnione w planie budowy domu, powoduje podwyższenie progów i obniża wysokość pomieszczeń, w których jest stosowane.
Maty grzewcze w łazienkach
Wybór tego rodzaju ogrzewania podłogowego niesie ze sobą pewne ograniczenia instalacyjne. Maty grzewcze dostępne są w określonych wymiarach i nie ma możliwości dowolnego regulowania ich rozmiar po przez docinanie brzegów.
Maty grzewcze chętnie stosuje się podczas remontów ponieważ ich instalacja nie wiąże się podwyższeniem poziomu podłogi - co ma znaczenie szczególnie w przypadku niskich pomieszczeń. Można je również kleić do różnego rodzaju podłoża. Możliwy jest montaż mat np. na betonie, drewnie, płytach kartonowo - gipsowych a nawet płytkach ceramicznych. Jest to zatem dobre rozwiązanie do łazienek, w których chcemy wykonać szybki montaż dodatkowego ogrzewania podłogowego. Maty klei się za pomocą wysokoplastycznego kleju do płytek ceramicznych.
Sterowanie temperaturą podłogi
-
Kinga
Mam nadzieje, że kiedyś takie zmiany zagoszczą również u mnie w domu :)
-
mikołaj
Jeśli chodzi o tę metodę z kablami grzewczymi, to podniesienie poziomu nie powoduje jakiegoś wielkiego dyskomfortu. Niesie to oczywiście za sobą konieczność jakiegoś przearanżowania, ale może to nawet plus:) Z technicznego punktu widzenia - jest to do przejścia.
-
Ewa
Rozwiązania ciekawe ale raczej nie mają zastosowania w bloku :/
Czytaj również
-
Jaki grzejnik wybrać do domu? Porównanie popularnych rozwiązań...
Wybierając nowy grzejnik do domu lub mieszkania, warto mieć na uwadze, że chociaż najważniejszym czynnikiem powinno być to, czy dany model zapewni oczekiwany komfort cieplny, to równie... więcej
-
Skuteczne ogrzewanie podłogowe w łazience – czy warto?
Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym sposobem na ciepłą podłogę w łazience. Dzięki niemu zwiększa się komfort cieplny użytkowników i utrzymuje się optymalną temperaturę... więcej
-
Wodne ogrzewanie ścienne
System wodnego ogrzewania ściennego zaskarbia sobie coraz większe rzesze fanów. To uniwersalne i energooszczędne rozwiązanie, które może pełnić funkcję wyłącznego systemu ogrzewania... więcej
-
Koszykowy grzejnik na ręczniki Cesta
Grzejnik łazienkowy może mieć niezwykle oryginalny wygląd! Dowód temu dała Ewa Maria Sendecka, która we współpracy z Kristianem Larsenem, zaprojektowała ciekawy w formie grzejnik... więcej