Jakie meble wybrać do łazienki?

Dzisiejsze meble łazienkowe coraz bardziej upodabniają się do mebli pokojowych. Projektanci prześcigają się w dostarczaniu wzorów mebli o ciekawych kształtach i w nietypowych kolorach. Wśród bogatej oferty mebli łazienkowych znajdziemy zarówno gotowe zestawy, jak i meble na wymiar. Niezależnie na co się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać, że muszą być nie tylko piękne i pasować do wnętrza, ale także dobrze znosić podwyższoną wilgotność, jaka panuje w łazience.
Jakie meble wybrać do łazienki?
W śród mebli łazienkowych można wyróżnić wiszące, ustawione na nóżkach i stojące na cokole. Meble wiszące nadają pomieszczeniu lekkości i szczególnie dobrze będą się wyglądać w nowoczesnych aranżacjach. Łatwiej będzie utrzymać czystość podłogi w łazience, w której meble są przytwierdzone do ściany niż w wersjach na nóżkach czy cokole. Musimy się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami i kłopotami montażu takiego zestawu do ściany.

Meble na nóżkach można po prostu wstawić do łazienki i wygodnie z nich korzystać. Jest to bardziej stabilne rozwiązanie w porównaniu do mebli wiszących ponieważ wytrzymają duże obciążenia i nie ma ryzyka, że szafka urwie się niszcząc podłogę. Sprzątanie podłogi pod meblami na nóżkach będzie jednak na pewno większym kłopotem, niż w przypadku mebli wiszących nad podłogą. Odmianą mebli stojących są meble bezpośrednio ustawione na podłodze, czyli meble na cokole. Może to być ryzykowny wybór jeśli takie meble będą zabezpieczone tylko folią PCV - w przypadku kontaktu z wodą materiał meblowy może zacząć puchnąć i rozwarstwiać się.

Wybierając meble łazienkowe dobrze jest zdecydować się na materiały, które będą odporne na wilgoć w łazience. Szkło, plastik lub stal nierdzewna ze swojej natury idealnie będą nadawać się do wnętrz łazienkowych ze względu na wysoką odporność na wodę. Jeśli zdecydujemy się na meble z drewna lub płyty MDF musimy zwrócić koniecznie uwagę, czy pokryte są wodoodpornym lakierem. Dobrą barierę ochronną stanowią lakiery poliuretanowe - pokryta nim powierzchnia jest odporna na ścieranie i działanie pary wodnej. Tak zabezpieczony mebel nie zniszczy się pod wpływem wilgoci.

Istotne jest, aby wymiary łazienkowych mebli odpowiednio dopasować do pozostałych sprzętów znajdujących się w łazience. Wokół pralki, toalety czy wanny potrzebna jest wolna przestrzeń, która zapewnia komfort użytkowania tych sprzętów. Wybierając gotowe meble lub zamawiając ich projekt w salonie łazienkowym warto także przemyśleć i zaplanować ilość miejsca potrzebą na przechowywanie łazienkowych akcesoriów, np. szlafroków, ręczników lub akcesoriów do czyszczenia.
  • 1
  • 0

  menina

  Pięknie się prezentują i są dobrze zrobione meble firmy Roca, ja w swojej łzience mam szafki z kolekcji Victoria w kolorze ciemnego fioletu

  • 3
  • 0

  Marcin

  Ale mając taką łazienkę kąpiel to prawdziwa przyjemność, jeszcze radyjko wbudowane w prysznic...

  • 4
  • 0

  Ula

  Fajne tylko że trzeba mieć dużą łazienkę...

Czytaj również 

Inspiracje