
Funkcjonalność i komfort – jakie okno do łazienki wybrać?

Czy okno łazienkowe jest w ogóle potrzebne?
Mieszkańcy „wielkiej płyty”, słysząc to pytanie, zapewne wzruszą ramionami. Ich łazienki są zwykle niewielkie, bazujące na zamkniętej kompozycji oraz zdecydowanie nie ma w nich miejsca na okna. Jeśli jednak jesteś na etapie wybierania lub tworzenia projektu domu, z pewnością nieustannie zastanawiasz się nad różnymi rozwiązaniami. Okno łazienkowe umożliwia skuteczną wentylację – możesz wietrzyć pomieszczenie i tym samym zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów. Ich ogniska pojawiają się w miejscach narażonych na kontakt z wodą, a duża wilgotność powietrza w łazience tylko sprzyja ich rozprzestrzenianiu. Okno o odpowiednich wymiarach to także sposób na to, by móc swobodnie korzystać ze światła dziennego podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy nakładania makijażu. Poważnym argumentem może być również piękny widok: kto powiedział, że nie można podziwiać ogrodu właśnie przez okno w łazience – zwłaszcza podczas długiej, relaksującej kąpieli?
Zacznijmy od umiejscowienia
Decyzja zapadła: chcesz, by w projekcie Twojego idealnego, domowego SPA znalazło się okno do łazienki. Bardzo ważną kwestią jest jego położenie. W starym budownictwie często można spotkać przeszklenie wychodzące na... kuchnię. Takie rozwiązanie było dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek awarii piecyka gazowego. Na szczęście te czasy dawno za nami, a my możemy puścić wodze wyobraźni i z powodzeniem korzystać ze wszystkich zalet okna łazienkowego. Kwestiami formalnymi zajmie się architekt; Ty zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy przeszklenie nie stanie na przeszkodzie w urządzeniu wymarzonego wnętrza. Jeśli przed wyborem okna w łazience powstrzymuje Cię obawa, że sąsiedzi będą naruszać Twoją prywatność, uspokajamy: jest wiele skutecznych sposobów na odseparowanie się od świata zewnętrznego.
Nie krępuj się – nowoczesne rozwiązania zapewniające intymność
Martwisz się, że przez okno w łazience poczujesz się w niej jak na świeczniku? Brak prywatności to koronny argument przeciwników stolarki otworowej w tym pomieszczeniu. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, producenci okien oferują proste i jednocześnie wyjątkowo dekoracyjne rozwiązanie: szkło ornamentowe lub piaskowane.
– Szyby ornamentowe zapewniają komfort korzystania z łazienki i jednocześnie stanowią interesującą, oryginalną ozdobę. Szkło typu SGG DekorGlass delikatnie rozprasza przepuszczane światło, a ogromny wybór wzorów, barw i faktur pozwoli dodać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru – tłumaczy Kamil Ochojna, ekspert firmy OknoPlus.
Piaskowanie szyb polega z kolei na usunięciu wierzchniej warstwy szkła, co prowadzi do zmatowienia przeszklenia. Dzięki tej metodzie uzyskać można niemal dowolny wzór i jednocześnie zapewnić sobie niezbędną w łazience intymność.
W łazience musi być ciepło!
Zimne, nieprzytulne pomieszczenie, w którym na samą myśl o zdjęciu ubrania dostajemy gęsiej skórki – z pewnością wszyscy chcemy uniknąć takiego scenariusza! Jakie okno do łazienki wybrać, by cieszyć się przyjemnym ciepłem niezależnie od pory roku? Kluczowe znaczenie ma tu współczynnik UW.
– UW, czyli współczynnik przenikania ciepła, wskazuje w uproszczeniu, ile ciepła przenika przez każdy metr kwadratowy okna, jeśli różnica temperatury pomiędzy wnętrzem budynku i otoczeniem wynosi 1 Kelwin – wyjaśnia Kamil Ochojna, ekspert firmy OknoPlus. – Zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 współczynnik UW nie może przekraczać 0,9 W/m2K. Parametr przenikania ciepła równy 0,9 W/m2K lub niższy oznacza, że okno jest energooszczędne i doskonale izoluje - dzięki temu w pomieszczeniu zawsze będzie panowała odpowiednia temperatura – dodaje.
Do tej grupy zaliczają się np. okna do łazienki Reveal Hide, które charakteryzują doskonałe właściwości termoizolacyjne – Uw w tym modelu wynosi 0,7 W/m2K.
Podczas użytkowania okna łatwo wpaść w pułapkę: nie chcemy, by w łazience panował chłód, dlatego nie wietrzymy jej zbyt często. To poważny błąd! Jeśli zrezygnujemy z otwierania okna, bardzo szybko pojawią się śmiertelni wrogowie: pleśń i grzyby. To nie żarty – mikroorganizmy podrażniają górne drogi oddechowe i mogą powodować infekcje oraz uczulenia. Innowacyjne okucie COMFORT rozwiązuje problem wymiany powietrza w łazience: w ten sposób możesz bezpiecznie wietrzyć pomieszczenie bez obaw o duże straty ciepła. Skrzydło okienne odsuwa się od ramy o 6 mm na całym obwodzie; mimo to okno pozostaje zaryglowane i zabezpieczone przed otwarciem go z zewnątrz, dzięki czemu możliwe jest wietrzenie również pod nieobecność domowników.
Duże znaczenie ma także materiał, z którego wykonano okno łazienkowe. Wiedzą o tym właściciele starych, drewnianych ram, które wraz z upływem czasu uległy wypaczeniu. Nowoczesne drewniane profile okienne są fabrycznie zabezpieczane przed wilgocią za pomocą specjalnej powłoki. Wymagają jednak regularnej konserwacji, aby nie wchłaniały wilgoci oraz nie ulegały odkształceniu z powodu różnicy temperatur. Bezpieczniejszym i niezawodnym rozwiązaniem będą rozwiązania z PCV lub aluminium.
Nie takie straszne okna w łazience, jak je malują! Dzięki nowoczesnym technologiom okna do łazienki są niezwykle bezpieczne, funkcjonalne, dbają o mikroklimat oraz zapewniają domownikom pełen komfort. Postaw na wysokiej jakości rozwiązania – z pewnością nie pożałujesz tej decyzji.
Czytaj również
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu podtynkowego WC
Zestaw podtynkowy WC to zestaw składający się z miski WC oraz mechanizmu spłukiwania, który jest ukryty w ścianie lub podłodze. Zestaw podtynkowy jest popularnym rozwiązaniem w budownictwie,... więcej
Skuteczne ogrzewanie podłogowe w łazience – czy warto?
Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym sposobem na ciepłą podłogę w łazience. Dzięki niemu zwiększa się komfort cieplny użytkowników i utrzymuje się optymalną temperaturę... więcej
Bezpieczna instalacja elektryczna w łazience – o czym pamiętać?...
Łazienka to przestrzeń wymagająca specjalnej uwagi w każdym domu lub mieszkaniu. Ze względów bezpieczeństwa powinno się wprowadzać do niej właściwie dopasowane sprzęty, nadające się... więcej
Urządzając łazienkę – jak zapewnić sobie dobre oświetlenie...
Kiedy słyszymy hasło „urządzanie łazienki” zazwyczaj przychodzą nam na myśl takie kwestie jak: dobór ładnych kafelków, wybór między wanną, a prysznicem oraz decyzja... więcej