Funkcje i rodzaje baterii łazienkowych
Modne są również nawiązania estetyczne do 20. lat XX wieku. Mówimy zatem w tym przypadku o stylu retro, który emanuje ciekawymi, dekoracyjnymi kształtami. Baterie retro poza swoją niezwykłą formą występują zazwyczaj w wielu różnych rodzajach wykończenia np. brąz antyczny, miedź, mosiądz czy złoto.
Fot. Bateria umywalkowa retro, Lava
Baterie łazienkowe dostępne są w różnych kolorach i fakturach. Projektanci ciekawy sposób łączą ze sobą elementy kontrastowe, np.: matowe i błyszczące. Na rynku możemy spotkać baterie łazienkowe ze wstawionymi doń elementami szkła, barwnego tworzywa sztucznego albo z drewna.
Fot. Bateria umywalkowa wodospad, Vigo
Warto również zorientować się w podstawowych różnicach między bateriami łazienkowymi.Do wyboru mamy następujący typy baterii łazienkowych:
- naścienne i stojące – te pierwsze montuje się w ścianie nad umywalką bądź wanną; Montaż takiej baterii należy zaplanować podczas montażu instalacji wodnej i odpowiednio wyprowadzić króćce przyłączeniowe. Baterie stojące umieszcza się w otworach wykonanych w wannie, bądź w umywalce. Najczęściej umywalki fabrycznie wyposażone są już w gotowe, pojedyncze otwory.
- jedno oraz dwu-uchwytowe – jednouchwytowe baterie obsługuje się jednym gestem, a więc są „szybsze” i poprzez to wygodniejsze. Błyskawiczne ustawienie temperatury ogranicza również zużycie wody. Klasyczne, dwuuchwytowe spoty spotykamy najczęściej w stylizowanych wnętrzach łazienkowych. W projektach współczesnych, nowoczesnych łazienek najczęściej możemy spotkać baterie jednouchwytowe.
- bezdotykowe – znamy je i kojarzymy głównie z obecności w obiektach użyteczności publicznej, jak np.: hipermarkety. Stosuje się je w celu ograniczenia zużycia wody. Są niezwykle higieniczne i praktyczne. Sprawdzą się również w przestrzeniach domowych, firmowych i biurowych.
- termostatyczne – wyposażone w dwa pokrętła (jeden reguluje temperaturę a drugi natężenie strumienia płynącej wody). Ustawienie obu regulatorów na stałe wartości umożliwia szybkie korzystanie z baterii i ogranicza tym samym zużycie wody. Regulator temperatury posiada też dodatkową blokadę chroniąca przed przypadkowym ustawieniem temperatury ponad 38°C (rozwiązanie polecane w domach, w których przebywają małe dzieci).
Na rynku dostępne są w dziedzinie baterii takie gadżety, które potrafią wprowadzić do naszej łazienki porcję prawdziwej, kolorowej magii?...
Fot. Nakładka na kran Led
Mowa specjalnych nakładkach, które posiada w sobie czujniki temperatury i diodowe oświetlenie typu LED. Kiedy temperatura wody w kranie przekroczy 32 stopnie, kolor strumienia wody robi się czerwony w kolorze! Dzieje się i odwrotnie: gdy temperatura odpowiednio spadnie, płynąca woda z kranu staje się błękitna. Jest to nie tylko piękny, zachwycający, a przy tym prosty gadżet, ale też takie rozwiązanie, które podoba się dzieciom, pomaga im oswoić się z czynnościami związanymi z higieną i rozwija świadomość kolorów. Dodatkowym atutem jest, że oświetlenie LED pozwala też na uzyskanie innych kolorów wody, np.: kolor żółty albo zielony, w zależności od naszej indywidualnej fantazji.
Warto wspomnieć, iż montaż tej niesamowitej, magicznej końcówki zmieniającej barwę wody w kranie jest dziecinnie prosty i niekłopotliwy.
Czytaj również
-
Ekologiczne baterie umywalkowe. Jak oszczędzać wodę i energię? ...
Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię i oszczędność zasobów naturalnych, co znajduje odzwierciedlenie także w wyborach dotyczących wyposażenia łazienki. Baterie umywalkowe... więcej
-
Złoto w kuchni - postaw na unikalny design idący w parze z...
Każdy z nas pragnie urządzić swoje mieszkanie czy dom zarówno niezwykle praktycznie i funkcjonalnie, jak również designersko. O ile takie założenia są proste do wykonania w takich... więcej
-
Największe zalety dobrej armatury
Odpowiednia, dobrze dopasowana armatura zupełnie zmienia wygląd łazienki i pomaga w funkcjonowaniu. Jedną z najczęściej używanych rzeczy w mieszkaniu, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę,... więcej
-
Zakup armatury łazienkowej – na co zwrócić uwagę?
Zakup kompletu armatury łazienkowej wiąże się z niemałym wydatkiem. Czy postawiliśmy na odpowiednie rozwiązania przekonujemy się zazwyczaj po wielu miesiącach użytkowania łazienki z nowo-zakupionym... więcej