Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę - najnowsze rozwiązania

Styl retro, który nawiązuje do trendów minionych epok, znowu wraca na salony. Bardzo często dotyczy on samych ścian i podłóg, ale również mebli łazienkowych lub wyposażenia w postaci ceramiki czy armatury. Wiele osób uważa, że łazienka retro to bardzo odważne wnętrze, dlatego nie jest to wybór dla każdego. Z pewnością ma ono jednak swój niesamowity klimat i duszę. Jak stworzyć ciekawą łazienkę z charakterem?
Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę - najnowsze rozwiązania

Fot. One-design Studio
 

Najważniejsze punkty łazienki w stylu retro


Łazienka retro to doskonały pomysł na wnętrze dla osób, które cenią sobie oryginalną estetykę charakterystyczną dla minionych epok. Bardzo często inspiracje w tym przypadku można czerpać z baroku, gdzie pomieszczenia kąpielowe charakteryzowały się bogactwem zdobień. Współczesne łazienki retro wyróżniają się elegancją, chociaż brak w nich zbędnego przepychu.

Tym, co charakterystyczne dla tego typu wnętrza, jest przede wszystkim wanna wolnostojąca na bogato zdobionych nogach nazywanych lwimi lub taka, która została umieszczona w stelażu. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy dysponują odpowiednio dużym wnętrzem. Nie oznacza to jednak, że mała łazienka nie może zostać zaaranżowana w stylu retro. Wymaga to jednak znacznie bardziej przemyślanego projektu. Często zdarza się, że wanna musi zostać zastąpiona prysznicem. Jednak i w tym przypadku można nadać wnętrzu odpowiedni klimat, wykorzystując zestawy lub kolumny prysznicowe.


Ceramika i armatura w klimacie retro


Ceramika łazienkowa w stylu retro, podobnie zresztą jak wszystkie inne elementy wyposażenia, jest bardzo charakterystyczna. Najczęściej swoim wyglądem przypomina misę. Zdarza się również, że jest ona umieszczona na drewnianej podstawie. Nie jest to jednak, jak w przypadku nowoczesnych projektów, standardowy blat, ale specjalna szafka lub konsola. Wśród ciekawych pomysłów znajduje się także zastosowanie starej maszyny do szycia na stoliku. Po demontażu mechanizmów i odświeżeniu taki element może prezentować się naprawdę ciekawie.

Armatura typowa dla stylu retro to przede wszystkim złoto, mosiądz i miedź. Nie bez znaczenia jest jednak sam wygląd, który zazwyczaj nawiązuje do wyposażenia wykorzystywanego w dawnych czasach. Nietypowy kształt, oryginalne kurki czy ciekawa rączka – to elementy, na które warto zwrócić uwagę. Odpowiednio dopasowany wariant jest dopełnieniem całego wnętrza. Jeśli szukasz eleganckich, funkcjonalnych i niezawodnych rozwiązań to warto zwrócić uwagę na marki takiej jak Demm czy Reitano, które proponują wiele produktów w stylu retro.


Łazienka retro – kolorystyka, na którą warto postawić


Wnętrza urządzone w stylu retro wykorzystują przede wszystkim kolor biały, pastele i złoto. W nowoczesnych projektach można spotkać się również z ciemniejszymi barwami: butelkową zielenią, granatem, a nawet czernią. Najważniejsze jest jednak zachowanie proporcji tak, aby nie przytłoczyć zbytnio pomieszczenia.

Ciemniejsze kolory zazwyczaj pojawiają się jako element uzupełniający na podłodze lub w dodatkach takich jak ręczniki, pojemnik na mydło, kosz na pranie, oprawa lustra czy lampa.

Bogaty wybór rynkowy daje ogromne możliwości w zakresie aranżacji łazienki retro. Wystarczy odrobina kreatywności, aby stworzyć niepowtarzalne i zachwycające wnętrze, wyróżniające się na tle klasycznych projektów. Ciekawą ofertę takich produktów posiada marka G.Giovanni.

Czytaj również 

Inspiracje