Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu: 3 sprawdzone sposoby.

Czy wiesz, że powietrze panujące w domu też może mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Dlatego bardzo ważna jest troska o jego jakość pod własnym dachem. Podpowiadamy, jak skutecznie oczyścić „domową atmosferę”.
Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu: 3 sprawdzone sposoby.

Już nie sposób tego ukryć! Czuć oraz widać gołym okiem, że stan powietrza w Polsce – zwłaszcza w dużych miastach i szczególnie w okresie jesienno-zimowym – jest coraz gorszy. Eksperci biją na alarm: stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu, którym oddychamy na zewnątrz, może poważnie zagrozić kondycji dróg oddechowych. Co więcej, aż od 50 do 70 procent smogu w sprzyjających warunkach emisji może przenikać do pomieszczeń z zewnątrz. 

A żeby tego było mało – każdy dom czy mieszkanie może mieć własny zanieczyszczony mikroklimat. Mogą stać za tym: niebezpieczny tlenek węgla emitowany przez grzewcze urządzenia gazowe czy kominki, dym z papierosów, a także substancje toksyczne (formaldehyd, benzen, toluen, amoniak, aceton) wydzielane przez materiały budowalne, meble oraz wyposażenia, takie jak: podłogi, wykładziny, dywany i przez chemię gospodarczą. 

Do tego należy dodać wszelkiego rodzaju patogeny i drobnoustroje, jak grzyby oraz pleśń. Te związki organiczne nie zawsze widoczne są gołym okiem, ale często są aktywne w mieszkaniach, ze względu na wilgoć, której naturalnym źródłem jest woda. Nie należy też zapominać o roztoczach kurzu obecnych w dywanach, zasłonach, obiciach kanap. A kropką nad „i” ciężkiej „domowej atmosfery” są kuchenne wonie i aromaty, które emituje smażenie czy opary gotujących się potraw. I my bardzo często takim – dalekim od rześkiego – powietrzem oddychamy, co może narażać nas na częstsze infekcje układu oddechowego oraz alergie. Ale dobra wiadomość jest taka, że można sobie z tym problemem skutecznie poradzić!


INTUICYJNE AGD


Jednym z przydatnych w dzisiejszych czasach wynalazków, którego funkcją jest filtrowanie – a co za tym idzie – poprawa jakości powietrza we wnętrzach, są oczyszczacze powietrza. Szeroki wybór sprzętów zaprojektowanych w tym celu, daje możliwość wyposażenia mieszkania nie tylko w funkcjonalny mechanizm, ale także w estetyczne wizualnie urządzenia, ze względu na ich gustowny, minimalistyczny design.
Kolejnym przydatnym sprzętem AGD, poprawiającym jakość domowego powietrza, którego źródłem nieprzyjemnych zapachów i oparów często jest kuchnia, będzie okap. Tu idealnym wyborem mogą okazać się
okapy tradycyjne marki Electrolux. Urządzenia te świetnie pochłaniają wszelkie kuchenne wonie, na czele z uporczywym tłuszczem czy spalenizną. Ich zaletą jest także to, że pasują do większości kuchni – od najprostszych po te bardziej luksusowe.


SPRAWNA WENTYLACJA


To w jej awarii często tkwi problem z jakością powietrza w domu. Sygnałem, że wentylacja nie działa sprawnie są krople wody na okiennych szybach. Jeśli się zaparowują to też znak, że powietrze w domu stoi. Innym symptomem jest pojawienie się pleśni nie tylko w obrębie wilgotnych pomieszczeń, jak łazienka czy kuchnia, ale też na ścianach, czy powierzchniach mebli. I niekiedy zły stan „domowej atmosfery” po prostu da się wyczuć nosem. Charakterystyczny zaduch, który uderza w nozdrza po otwarciu drzwi do mieszkania już może sugerować, że powietrze w jego wnętrzu potrzebuje cyrkulacji. W tym przypadku należy dokonać profesjonalnej kontroli ciągu kratek nawiewnych i jeśli tego wymaga – usprawnienia jej. Bardzo ważne jest też zadbanie o otwory nawiewne w oknach, które pozwalają na stałą cyrkulację powietrza.


DONICZKOWE KWIATY


Warto się nimi otoczyć w domu. Niepozorne rośliny doniczkowe naprawdę potrafią działać niczym biofiltr. Wiele z nich fenomenalnie dba o atmosferę, pochłaniając toksyny z powietrza, które siłą rzeczy wdychamy. Badania wykazały, że wśród roślin pokojowych rekordy w usuwaniu smogu i chemicznych zanieczyszczeń biją między innymi: paproć, sansewieria, zielistka, bluszcz pospolity, areka, skrzydłokwiat.

Czytaj również 

Inspiracje