
Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu: 3 sprawdzone sposoby.

Już nie sposób tego ukryć! Czuć oraz widać gołym okiem, że stan powietrza w Polsce – zwłaszcza w dużych miastach i szczególnie w okresie jesienno-zimowym – jest coraz gorszy. Eksperci biją na alarm: stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu, którym oddychamy na zewnątrz, może poważnie zagrozić kondycji dróg oddechowych. Co więcej, aż od 50 do 70 procent smogu w sprzyjających warunkach emisji może przenikać do pomieszczeń z zewnątrz.
A żeby tego było mało – każdy dom czy mieszkanie może mieć własny zanieczyszczony mikroklimat. Mogą stać za tym: niebezpieczny tlenek węgla emitowany przez grzewcze urządzenia gazowe czy kominki, dym z papierosów, a także substancje toksyczne (formaldehyd, benzen, toluen, amoniak, aceton) wydzielane przez materiały budowalne, meble oraz wyposażenia, takie jak: podłogi, wykładziny, dywany i przez chemię gospodarczą.
Do tego należy dodać wszelkiego rodzaju patogeny i drobnoustroje, jak grzyby oraz pleśń. Te związki organiczne nie zawsze widoczne są gołym okiem, ale często są aktywne w mieszkaniach, ze względu na wilgoć, której naturalnym źródłem jest woda. Nie należy też zapominać o roztoczach kurzu obecnych w dywanach, zasłonach, obiciach kanap. A kropką nad „i” ciężkiej „domowej atmosfery” są kuchenne wonie i aromaty, które emituje smażenie czy opary gotujących się potraw. I my bardzo często takim – dalekim od rześkiego – powietrzem oddychamy, co może narażać nas na częstsze infekcje układu oddechowego oraz alergie. Ale dobra wiadomość jest taka, że można sobie z tym problemem skutecznie poradzić!
INTUICYJNE AGD
Jednym z przydatnych w dzisiejszych czasach wynalazków, którego funkcją jest filtrowanie – a co za tym idzie – poprawa jakości powietrza we wnętrzach, są oczyszczacze powietrza. Szeroki wybór sprzętów zaprojektowanych w tym celu, daje możliwość wyposażenia mieszkania nie tylko w funkcjonalny mechanizm, ale także w estetyczne wizualnie urządzenia, ze względu na ich gustowny, minimalistyczny design.
Kolejnym przydatnym sprzętem AGD, poprawiającym jakość domowego powietrza, którego źródłem nieprzyjemnych zapachów i oparów często jest kuchnia, będzie okap. Tu idealnym wyborem mogą okazać się okapy tradycyjne marki Electrolux. Urządzenia te świetnie pochłaniają wszelkie kuchenne wonie, na czele z uporczywym tłuszczem czy spalenizną. Ich zaletą jest także to, że pasują do większości kuchni – od najprostszych po te bardziej luksusowe.
SPRAWNA WENTYLACJA
To w jej awarii często tkwi problem z jakością powietrza w domu. Sygnałem, że wentylacja nie działa sprawnie są krople wody na okiennych szybach. Jeśli się zaparowują to też znak, że powietrze w domu stoi. Innym symptomem jest pojawienie się pleśni nie tylko w obrębie wilgotnych pomieszczeń, jak łazienka czy kuchnia, ale też na ścianach, czy powierzchniach mebli. I niekiedy zły stan „domowej atmosfery” po prostu da się wyczuć nosem. Charakterystyczny zaduch, który uderza w nozdrza po otwarciu drzwi do mieszkania już może sugerować, że powietrze w jego wnętrzu potrzebuje cyrkulacji. W tym przypadku należy dokonać profesjonalnej kontroli ciągu kratek nawiewnych i jeśli tego wymaga – usprawnienia jej. Bardzo ważne jest też zadbanie o otwory nawiewne w oknach, które pozwalają na stałą cyrkulację powietrza.
DONICZKOWE KWIATY
Warto się nimi otoczyć w domu. Niepozorne rośliny doniczkowe naprawdę potrafią działać niczym biofiltr. Wiele z nich fenomenalnie dba o atmosferę, pochłaniając toksyny z powietrza, które siłą rzeczy wdychamy. Badania wykazały, że wśród roślin pokojowych rekordy w usuwaniu smogu i chemicznych zanieczyszczeń biją między innymi: paproć, sansewieria, zielistka, bluszcz pospolity, areka, skrzydłokwiat.
Czytaj również
Małe prostokątne wanny Kaldewei. Dlaczego warto po nie sięgać?...
Wanna jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w każdej łazience. Może mieć jednak bardzo różne kształty, które przekładają się na to, czy będzie wygodna i w... więcej
Wanna i umywalka, czyli para, która powinna doskonale do siebie...
Wanna oraz umywalka to dwa ważne elementy wyposażenia łazienkowego, które jednoznacznie odpowiadają za to, czy cała przestrzeń jest w pełni funkcjonalna oraz jak się prezentuje. Uważamy,... więcej
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu podtynkowego WC
Zestaw podtynkowy WC to zestaw składający się z miski WC oraz mechanizmu spłukiwania, który jest ukryty w ścianie lub podłodze. Zestaw podtynkowy jest popularnym rozwiązaniem w budownictwie,... więcej
Czyszczenie tapicerki meblowej – o tym musisz pamiętać
Tapicerka meblowa, która jest codziennie użytkowana, nie obejdzie się bez zabrudzeń, chociażby powierzchownych. Pojawia się na niej kurz, który szybko wnika w głąb, a jest on siedliskiem... więcej