Małe wnętrze – jak je optycznie powiększyć?

Aranżacja dużego, przestronnego wnętrza jest zazwyczaj nieco prostsza niż niewielkiego mieszkania. Oczywiście w każdym z wariantów mogą pojawić się różne niespodzianki lub trudności. W przypadku ekstremalnie małych pomieszczeń trzeba jednak najczęściej wykazać się nie lada pomysłowością, aby połączyć jak największą funkcjonalność z przyjemnym, ciekawym konceptem aranżacyjnym. Bez obaw, nawet małe mieszkania da się urządzić z klasą tak, żeby chciało się w nich przebywać na co dzień i od święta. Jak to zrobić, żeby zyskać jak najwięcej przestrzeni, a nawet sprawić, że wnętrze wyda się wizualnie większe? Kilka praktycznych porad zamieścimy poniżej. Zapraszamy do lektury.
Małe wnętrze – jak je optycznie powiększyć?

Małe i przytulne – budowanie nastroju w niewielkim mieszkaniu


Małe wcale nie musi oznaczać ciasne. Trzeba jednak stworzyć dobry, przemyślany projekt oraz włożyć nieco wysiłku w przygotowania, aby finalny efekt robił naprawdę pozytywne wrażenie.
Równocześnie należy pamiętać o tym, że mieszkanie nie powinno tylko ładnie się prezentować, ale też być w pełni funkcjonalne, zapewniając komfort domownikom, korzystającym z niego na co dzień.
Czy da się to osiągnąć w małych, kameralnych kawalerkach? Jak najbardziej, przy pomocy kilku, prostych tricków. Co trzeba zatem zrobić?


Mniej znaczy więcej


W przypadku szczególnie małych mieszkań podstawą w aranżacji jest zawsze maksymalne ograniczenie przedmiotów ustawionych we wnętrzach. Nadmiar bibelotów oraz rozmaitych ozdobnych elementów wyposażenia nie służy niestety tego typu przestrzeniom.
Zdecydowanie lepiej postawić na skrajny, surowy nawet minimalizm. Prostota sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej uporządkowane i przestronne. A przecież na tym zależy nam najbardziej.


Meble wielofunkcyjne – sposób na praktyczne wnętrza


Mini wnętrza potrzebują oczywiście odpowiedniego wyposażenia. Szuka się rozwiązań kompaktowych i łączących różne role. Stawia się na przykład na przestronne szafy wnękowe, antresole i rozmaite schowki.
Olbrzymim wsparciem stają się również meble wielofunkcyjne. Opcji jest wiele i bez trudu wprowadza się je do wnętrz o różnych potrzebach. Może to być na przykład mini stolik kawowy, pełniący rolę schowka lub wygodna sofa salonowa z funkcją spania.
Dzięki tego typu elementom wyposażenia ogranicza się dodatkowo ilość przedmiotów wprowadzanych do małych pomieszczeń, a to oczywiście przekłada się na większą przestronność, przy zachowaniu optymalnego komfortu.


Oświetlenie – odpowiednie lampy do małych wnętrz


W niewielkich mieszkaniach trzeba dokładnie przemyśleć kwestię systemu oświetleniowego. Nawet bowiem w skrajnie małych pomieszczeniach wcale nie trzeba rezygnować z lamp zadaniowych, głównych, a nawet dekoracyjnych.
Jakie lampy zamontować w małych wnętrzach? Najlepiej postawić na modele, które nie zajmują cennej przestrzeni użytkowej.
Idealnym rozwiązaniem są niewielkie oczka wpustowe oraz plafony, które płasko przylegają do sufitu. Znajdziemy je w sklepie Azzardo. Dostarczają wystarczającej ilości światła, można przy ich pomocy optymalnie doświetlić całe wnętrze lub jego wybrane strefy, a przy tym zachować jak najwięcej miejsca do wykorzystania.


Kolory w małych wnętrzach – jak dobrać barwy w aranżacji?


Dobór barw w małych mieszkaniach stanowi jedno z największych wyzwań. Wpływają one choćby na odbiór danej przestrzeni. Aby sprawić, że wygląda ono na większe, należy postawić na jasne odcienie. Idealnie sprawdzają się beże, szarości i biele, przełamane co najwyżej niewielkimi, ciemniejszymi akcentami.
Zbyt duża ilość ciemnych kolorów we wnętrzu sprawia, że wygląda ono na mniejsze niż jest w rzeczywistości, co w przypadku niewielkich pomieszczeń raczej nie jest zbyt korzystne.


Lustra – budowanie złudzeń optycznych


Podobny efekt zyskuje się dzięki wprowadzeniu do wnętrz luster. Przy ich pomocy buduje się efekt przestronności i sprawia, że mieszkanie wygląda optycznie na nieco większe niż w rzeczywistości.
Dodatkowo warto pamiętać, że lustra łączą funkcję użytkową z dekoracyjną, co idealnie dopełnia każdy wystrój.


Aranżowanie – dobry plan i odpowiednie elementy wyposażenia


Tworzenie funkcjonalnych aranżacji wnętrz w małym lub nawet ekstremalnie małym mieszkaniu bywa dość trudne, nie jest jednak niemożliwe. Szeroki wybór dostępnych produktów sprawiają jednak, że nawet w takiej sytuacji udaje się stworzyć przytulne i funkcjonalne przestrzenie do codziennego życia.
Trzeba tylko oczywiście dobrze się przygotować do budowy lub remontu, a następnie stworzyć perfekcyjny plan. W jego ramach trzeba uwzględnić kolory, wyposażenie oraz wszelkie elementy ozdobne (lampy i lustra). Dzięki temu każde pomieszczenie zyska charakter oraz stanie się idealnym miejscem do spędzania czasu na pracy i wypoczynku.

Czytaj również 

Inspiracje