
Urządzamy łazienkę w stylu kolonialnym

Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie, w którym każdego dnia spędzamy się większość czasu. Przestrzeń kąpielowa powinna umożliwiać wygodę funkcjonowania i łatwość utrzymania porządku na co dzień. Jak ją zaaranżować?
Styl kolonialny - charakterystyka
Styl kolonialny cechują ciężkie, masywne meble, często wykonane z drewna impregnowanego i olejowanego na ciemny kolor np. w odcieniach ciemnego brązu, wenge, dębu rustykalnego, czereśni, mahoniu i pokrewnych. Meble posiadają często delikatne zdobienia, jednak przesyt dodatków nie jest w stylu wskazany.
Łazienki kolonialne wyróżnia aranżacja w odcieniach brązu w połączeniu z ciepłymi jasnymi tonacjami lub jasnymi szarościami, które dodają wizualnego efektu lekkości, w połączeniu z ciężką, masywną konstrukcją zastosowanych w łazience mebli. Najmocniejsze akcenty budowane są przez szafki podumywalkowe i wąskie regały na kosmetyki i ręczniki. Ramy luster i dodatki - oświetlenie w kształcie kinkietów i żyrandoli wiszących, baterie umywalkowe, wannowe, prysznicowe o wyszukanych kształtach czy upięte masywne, ciężkie zasłony i kotary w oknach, dopełniają styl łazienki.
Często w kolonialnych łazienkach pojawiają się również rośliny w ozdobnych donicach, a także fotele tapicerowane, na których można położyć odzież w trakcie przebierania się do kąpieli. To bardzo ważny element. Styl kolonialny nie musi bowiem wiązać się z kosztownym remontem. Wystarczą dodatki.
Na ściany i podłogi chętnie wybierane są płytki łazienkowe wyróżniające się wzorem mozaikowym, płytki w butelkowym zielonym kolorze lub drewnopodobne, które dobrze komponują się z meblami. W luksusowych wnętrzach kolonialnych występuje także kamień naturalny, np. granitowe blaty w ciemnym grafitowym kolorze, ściany obłożone łupkiem kamiennym lub wielkoformatowe płyty z kamienia naturalnego np. bazaltu, trawertynu lub spieki kwarcowe.
Jak urządzić łazienkę w stylu kolonialnym małym kosztem?
Styl kolonialny, szczególnie we współczesnym wydaniu, może wydawać się sporą inwestycją, szczególnie wtedy kiedy materiały wykończeniowe i wyposażenie będą wyborem z najwyższej półki cenowej. Miedzianą armaturę, kamień naturalny na posadzkę i ściany, czy meble drewniane pod umywalkę można zastąpić tańszymi odpowiednikami o równie interesującym wyglądzie.
Do nowo zakładanej łazienki warto wybrać płytki drewnopodobne połączone z ceramiką charakteryzującą się wzorami kamiennymi, np. marmurem, a pod umywalkę wykonać zabudowę na wymiar stosując fornir drewnopodobny, będący odpowiednikiem drewna naturalnego.
Szafkę pod umywalką można okleić naklejką we wzór drewna, baterię umywalkową i prysznicową wymienić na baterie z kulkowymi pokrętłami, na prysznic zastosować kotarę, a przy oknie wprowadzić zasłony. Lustro warto oprawić drewnianą ramą, zmienić oświetlenie kierunkowe na kinkiety ścienne i styl łazienki w kolonialnym stylu gotowy.
Czytaj również
Magazyny self storage a organizacja przestrzeni w domu: Porady...
W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemem braku odpowiedniej przestrzeni w swoich domach. Zbierające się przedmioty, sezonowe ubrania, sprzęty czy kolekcje mogą powodować nieporządek... więcej
Jak sfinansować remont łazienki?
Łazienka to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Spędza się w nim sporo czasu, dlatego powinno być ona urządzona praktycznie i stylowo. W przypadku starszego budownictwa... więcej
Woda wyciekająca ze ściany: co robić?
Wyciek to zjawisko, którego mogą doświadczyć zarówno mieszkańcy mieszkań, jak i domów. Stała wilgoć prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji, w tym grzybów i pleśni,... więcej
Jakie osłony okienne do łazienki? 3 sprawdzone modele na 2023...
Posiadasz łazienkę z oknem? Z pewnością musisz je czymś osłonić. Dowiedz się, jakiego rodzaju osłony okienne do łazienki będą najlepsze. więcej