Kabina prysznicowa ‒ jakie szkło wybrać?

Szkło w kabinie prysznicowej może być np. przejrzyste, matowe lub dekoracyjne. Najlepiej, jeśli będzie podkreślać wygląd armatury, nie przyczyni się do odcięcia przestrzeni prysznica i doda wnętrzu przestronności. Poza aspektem wizualnym szyba powinna być łatwa w utrzymaniu czystości i odporna na osadzanie się kamienia.
Kabina prysznicowa ‒ jakie szkło wybrać?

W konstrukcjach kabin prysznicowych wykorzystuje się szkło hartowane. Jego zaletą jest mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne i stłuczenia (jest nawet czterokrotnie bardziej wytrzymałe niż tradycyjna szyba). Jest rozwiązaniem bezpiecznym dla domowników, ponieważ w sytuacji pęknięcia nie rozpryskuje się na tysiące małych kawałków.


Szkło przejrzyste do kabiny prysznicowej ‒ eleganckie i najbardziej popularne


Producenci oferują różnego typu szkło do kabiny prysznicowej. Przykładową ofertę można znaleźć na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl. W kategorii szkła do łazienki znajduje się m.in. szkło przejrzyste, satynowe, barwione, ornamentowe, piaskowane i grawerowane. Najczęściej wybieranym rodzajem do kabin prysznicowych są szkła przejrzyste. Ich tafla jest gładka i łatwa w utrzymaniu czystości. Wyróżnia ją subtelna zielonkawa barwa, którą możemy zauważyć np. na oszlifowanych brzegach szyby. Kolor powstaje dzięki obecnym w masie szklanej tlenkom żelaza. Przejrzyste szkło w kabinie łazienkowej optycznie powiększy wnętrze i wyeksponuje wnętrze prysznica. To dobre rozwiązanie do niewielkich łazienek oraz do salonów kąpielowych, w których zależy nam na podkreśleniu elementów armatury. Taka kabina będzie przepuszczać światło i sprawi, że pomieszczenie zyska na kunsztowności i elegancji. 


Kabina prysznicowa ze szkłem satynowym 


Efekt satyny, czyli nieprzezierności szklanej tafli, uzyskiwany jest w procesie trawienia chemicznego. Jest to szkło, którego jedna strona jest gładka, a druga matowa o lekko porowatej strukturze. Zaletą kabiny z tego rodzaju wykończeniem jest fakt, że nie widać na niej osadów z kamienia, dzięki czemu nie wymaga tak częstego czyszczenia. Satynowa szyba zapewnia intymność, ale jednocześnie odcina przestrzeń prysznica, przez co łazienka wydaje się optycznie mniejsza. Nie jest to więc dobre rozwiązanie do pomieszczeń o ograniczonym metrażu.


Ornamentowe szkło w łazience


Szkło ornamentowe, czy dekoracyjne, jest półprzezierne. Powstaje podczas walcowania płynnego szkła między dwoma cylindrami ‒ jednym całkowicie gładkim i drugim z wygrawerowanym wzorem. Kabina ze szkłem ornamentowym będzie tylko częściowo przepuszczać światło i spowoduje efekt odcięcia. Nieregularna powierzchnia szyby po zewnętrznej stronie sprawia, że jej czyszczenie nie należy do najłatwiejszych i z czasem może okazać się bardzo uciążliwe. Główną zaletą tafli dekoracyjnej jest możliwość stworzenia oryginalnej dekoracji w łazience oraz zapewnienie intymności w trakcie kąpieli.

Czytaj również 

Inspiracje