Jak dobrać odpowiedni klosz do lampy?

Wybór lampy i oświetlenia do niej zależy głównie od tego, co chcemy z nią robić. Dotyczy to zarówno wielkości samego urządzenia, jak i rodzaju żarówek oraz klosza. Na rynku mamy obecnie niezliczoną ilość różnych wariantów i modeli, które pozwalają traktować lampę jako element przestrzeni roboczej, wykończenia aranżacji wnętrza czy po prostu urządzenie tworzące w pokoju odpowiedni nastrój. Jak jednak dobrać odpowiedni klosz do lampy? O czym pamiętać, gdy chcemy kupić model pasujący do reszty wystroju naszego mieszkania?

Jak dobrać odpowiedni klosz do lampy?

1. Klosz jako ważny element aranżacji wnętrz

2. Jak wybrać styl klosza do stylu pomieszczenia?

3. Rozmiar i kształt klosza do lamp

4. Jak dobrać klosz do mocy lampy i jej przeznaczenia

 

Klosz jako ważny element aranżacji wnętrz

Światło i jego źródła odgrywają kluczową rolę w ostatecznym odbiorze pomieszczenia przez nasze zmysły. Ich istotną funkcją jest nie tylko ułatwianie nam pracy czy wypoczynku, ale również nadawania klimatu przestrzeni, w której się znajdują. Wyróżniamy różne typy światła, tak samo jak jego źródeł: to naturalne towarzyszy nam w ciągu dnia, a wieczorami ustępuje miejsca sztucznemu. Sztuczne oświetlenie dzieli się z kolei na główne, precyzyjne i rozproszone, ambientowe. Lampy zaliczamy do drugiej i trzeciej kategorii, w zależności od ich rozmiaru i wyglądu. Modele bardziej artystyczne, z nietypowym kloszem rzucającym na ściany mozaikę światła i cienia mogą z powodzeniem nadawać naszemu pomieszczeniu konkretnego nastroju, podczas gdy lampki stołowe lub wolnostojące o prostym wyglądzie i użytkowym przeznaczeniu będą źródłem światła punktowego, idealnego do pracy. Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.wonder.pl/.

 

Jak wybrać styl klosza do stylu pomieszczenia?

Klosz lub abażur do lampy musi wpasowywać się nie tylko w stylistykę pomieszczenia, ale także stojaka i pozostałych elementów lampy. Dotyczy to szczególnie jego wielkości. Jeżeli dobierzemy za małą oprawę do dużej lampy, będzie ona wyglądała komicznie, a gdy nałożymy zbyt duży klosz na małą lampkę biurkową lub stołową, to będzie on utrudniał rozchodzenie się światła i drażnił nasze oczy.

Gdy pokój, w którym docelowo ma stać lampa, urządzony jest w stonowany sposób, na przykład w formie minimalistycznej, industrialnej czy skandynawskiej, najlepszym wyborem będą klosze i lampy utrzymane w podobnym guście - proste, o naturalnej barwie i wykonane z metalu bądź w drewnianej oprawie. Z kolei w momencie, gdy pomieszczenie cechuje się bardziej ekspresyjnym wystrojem, jak to ma miejsce na przykład w stylu prowansalskim, art deco czy nawiązującym do dawnej secesji, także i lampa powinna cechować się fantazyjnym projektem. W przypadku aranżacji nawiązujących do takich tematów można również pokusić się o abażur zamiast klosza, na przykład taki z wyciętym, skomplikowanym wzorem lub z dobrej jakości tkaniny. 

 

Rozmiar i kształt klosza do lamp

Klosze do lamp mają spełniać nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również chronić nasze oczy przed bezpośrednim spojrzeniem wprost na zapaloną żarówkę. Z tego względu istotne jest to, aby były one w stanie zasłonić ten element lampy przed naszym wzrokiem, co jest bezpośrednio związane z rodzajem i umiejscowieniem oświetlenia. Gdy dysponujemy modelem stojącym i będziemy obok niego siedzieć, warto wybrać klosz, który ograniczy możliwość spojrzenia do wnętrza od dołu, ale jednocześnie nie przyciemni światła na tyle, by utrudnić korzystanie z urządzenia. Kształt nie ma tutaj większego znaczenia i możemy dobrać go wedle gustu - jedyne, o czym należy pamiętać, to aby nie przeważył on całości, ani nie utrudniał siedzenia w pobliżu lampy.

W przypadku lampek biurkowych lub na stół powinniśmy wybrać klosz, który umożliwi sprawne oddawanie ciepła, a jednocześnie będzie kompromisem pomiędzy zakryciem żarówki w jak największym stopniu, a zajmowaniem jak najmniej miejsca w ramach naszej przestrzeni roboczej.

 

Jak dobrać klosz do mocy lampy i jej przeznaczenia

Aby światło lampy było dla nas użyteczne, musi mieć ono natężenie o wysokości co najmniej 500 lumenów i być barwy żółtej, aby nie męczyć naszych oczu. Jednak w sytuacji, gdy wybierzemy ciemny lub mocno zabudowany klosz wartość ta może być zbyt mała na skuteczne rozświetlenie najbliższej okolicy. W takiej sytuacji należy wybrać żarówkę o większych możliwościach, najlepiej wykonaną w technologii LED, co pozwoli uzyskać jasne, mocne światło kosztem niewielkiego poboru energii i mniejszego nagrzewania klosza lub abażuru.

Jeżeli nasza lampa ma charakter tylko i wyłącznie nastrojowy, możemy zdecydować się na żarówkę o mniejszej mocy - wtedy, nawet z ciemnym kloszem, model nadal spełni swoje zadanie, przyprawiając pokój o zmysłowy, pozwalający odetchnąć po całym dniu półmrok.

 

Wybór lampy i klosza do niej może być trudny, jeżeli nie wiemy jaki efekt chcemy osiągnąć. Istnieje wiele czynników, jak przeznaczenie czy wygląd pomieszczenia, gdzie chcemy ją ustawić, które powinny determinować nasz wybór. Jeżeli jednak dobrze się zastanowimy, w końcu znajdziemy tę idealną.

Czytaj również 

 • Czym jest inteligentny dom?

  Czym jest inteligentny dom?

  O inteligentnym domu słyszał każdy. Coraz więcej takich domów jest budowanych. Nie powinno nikogo w takiej sytuacji dziwić, że coraz szersza grupa ludzi decyduje się na system inteligentnego... więcej

 • Domowa biblioteka – czyli wybór odpowiedniego regału

  Domowa biblioteka – czyli wybór odpowiedniego regału

  Regały to jeden tych ponadczasowych mebli, które ze względu na swoją bardzo praktyczną funkcję nadal goszczą w naszych domach. Jednak świat designu stara się odświeżyć ten przedmiot oraz... więcej

 • 3 powody, dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku

  3 powody, dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku

  Domy w zabudowie bliźniaczej to popularny widok na polskich osiedlach. Co ciekawe, korzystają z niego nie tylko deweloperzy, ale również inwestorzy prywatni. Sprzedając jeden segment, uzyskują... więcej

 • Szafka pod umywalkę wisząca czy stojąca?

  Szafka pod umywalkę wisząca czy stojąca?

  Elementy wyposażenia łazienki mają ogromny wpływ zarówno na jej funkcjonalność, jak i wygląd całej aranżacji wnętrza. Jednym z najważniejszych mebli w tym pomieszczeniu jest z kolei szafka... więcej

Inspiracje