
Fakty i mity o remontowaniu łazienki

MIT: Remont łazienki zawsze jest drogi
W powszechnej opinii remont łazienki to bardzo kosztowna inwestycja, w praktyce jednak wszystko zależy od zakresu prac. Jeśli planujemy gruntowną modernizację włączającą skuwanie podłóg, zakup nowej ceramiki czy zmiany umieszczenia sanitariatów, trudno będzie od wydatków uciec. Możemy je jednak ograniczyć.Wsparciem w redukowaniu kosztów będzie przede wszystkim odpowiedni plan i projekt. Precyzyjne rozplanowanie etapów prac, sporządzenie wstępnego kosztorysu przewidującego zakup materiałów, wyposażenia jak i wynagrodzenie dla fachowców pomoże nam zapanować nad wydatkami. Dodatkowo może okazać się, że prace, które planujemy wcale nie wymagają specjalistycznego obeznania, ale spokojnie poradzimy sobie z nimi sami, obniżając tym samym koszty.

Fot. Grupa Armatura
Ponadto, jeśli nasze sprzęty i ogólny stan łazienki są dobre, a zależy nam jedynie na odświeżeniu aranżacji, nie wydamy wcale tak dużo. Wystarczy, że będziemy bazować na prostych zabiegach jak wymiana parawanu nawannowego, zakup eleganckich baterii umywalkowych czy dekoracyjnych dodatków, które odmienią naszą łazienkę i nadadzą jej świeżości oraz uroku.
MIT: W małej łazience nie można ustawić wanny
Kolejnym niezwykle popularnym mitem jest twierdzenie, że wanna nadaje się wyłącznie do dużej łazienki. To nieprawda – choć do łazienek o niewielkim metrażu zazwyczaj poleca się kabiny prysznicowe, wanna nie musi oznaczać złej i niepraktycznej aranżacji przestrzeni. Do małej łazienki należy po prostu wybrać wannę o odpowiednim kształcie. Najlepiej sprawdzi się model niewielki i asymetryczny, dla wygody i bezpieczeństwa koniecznie wyposażony w zasłonkę bądź parawan nawannowy.Aby wanna w małej łazience wyróżniała się wysoką funkcjonalnością i nie straciła na użyteczności, warto wyposażyć ją w przesuwny natrysk. Tego typu modele wyróżnia funkcjonalna regulacja wysokości wedle indywidualnych potrzeb domowników.
FAKT: Ekologiczne rozwiązania oznaczają niższe rachunki
Jeśli przymierzamy się do poważnego remontu obejmującego wymianę armatury, koniecznie powinniśmy odpowiednio przemyśleć dobór takiego wyposażenia. Szczególnie polecane są rozwiązania ekologiczne, które nie tylko pozwolą żyć w zgodzie z naturą, ale też okażą się zbawienne dla naszego portfela.Termostatyczna lub bezdotykowa armatura to rozwiązania, które pozwalają obniżyć koszty zużycia wody. Pierwsze rozwiązanie wyróżnia się możliwością ustawienia stałej temperatury oraz intensywności strumienia. Dzięki stabilności tych parametrów unikamy ryzyka poparzenia, ale przede wszystkim każdorazowo nie tracimy zbędnych ilości wody na ustawianie pożądanych wartości. Jeszcze więcej wody pozwala zaoszczędzić fotokomórka, w którą wyposażone są modele bezdotykowe. Strumień uruchamiany jest tutaj tylko w razie potrzeby, dzięki czemu nie ma mowy o przypadkowym marnowaniu wody.

FAKT: Typ miski sedesowej zależy od podejścia wodociągowego
Istnieją dwa typy podejścia – pionowe (zwane warszawskim) oraz poziome (poznańskie) i to one determinują wybór nowego modelu sanitariatu. Aby uniknąć sporych kosztów i ciężkich prac remontowych związanych z rodzajem podejścia wodociągowego, warto wybrać po prostu kompakt WC, który łączy zbiornik spłukujący z muszlą. Gotowy zestaw na pewno zgra się pod względem dopasowania i rozmiaru.Szukajmy również modeli nowoczesnych, które swą innowacyjnością pomogą nam oszczędzać i dbać o środowisko. Tak dzieje się na przykład w przypadku modeli z funkcją DUO 3/6l, która dzięki możliwości spłukiwania jedynie połową objętości zbiornika pozwala ograniczyć niepotrzebne zużycie wody.
FAKT: Gotowe komplety ceramiczne to najbardziej praktyczne rozwiązanie
Jeśli nie mamy sprecyzowanego, oryginalnego projektu na wyposażenie naszej łazienki oszacowanego na dobór kontrastowych elementów, polegajmy na kompletach proponowanych przez producentów. Zamiast męczyć się z dopasowywaniem różnych modeli, otrzymamy spójny oraz estetyczny zestaw zarówno pod względem form jak i stylistyki wykończeń czy samego odcienia.
FAKT: Diabeł tkwi w (łazienkowych) szczegółach
Jak już wspominaliśmy, odświeżenie łazienki nie musi oznaczać gruntownego remontu. Małe zmiany, mogą bowiem przynosić ogromne efekty. Wymiana niewielkich, ale ważnych elementów, przeobrazi wygląd i estetykę naszej łazienki.Nowe warianty takich szczegółów jak wąż natryskowy, syfony czy zawory kątowe powinny być przede wszystkim trwałe. Ich solidność i bezawaryjność będzie przecież miała wpływ na funkcjonalność całej łazienki i komfort korzystania z niej. Najlepszym materiałem dla tego typu elementów wykończeniowych jest mosiądz pokryty warstwą chromu, czyli surowiec perfekcyjnie sprawdzający się w ciężkich warunkach panujących w łazience.
źródło: Grupa Armatur
opr. MP
19.07.2016
Czytaj również
Jak serwisować i konserwować wannę spa ogrodową?
Posiadanie wanny spa w ogrodzie to luksus, który pozwala na relaks w zaciszu własnego domu. Aby jednak cieszyć się jej pełną funkcjonalnością przez długie lata, niezbędna jest regularna... więcej
Blaty łazienkowe, które pokochasz: poznaj designerskie rozwiązania...
Jakie blaty łazienkowe wybierać, żeby rezultat był estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny i trwały? Dziś, urządzając łazienkę, do wyboru masz kilka wariantów. Warto dowiedzieć się,... więcej
Różne kształty kabin prysznicowych – jaki model wybrać...
Kabina prysznicowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Odpowiednio dobrana, nie tylko ułatwia codzienną higienę, lecz także wpływa na styl aranżacji. Jednym z czynników,... więcej
Zalety zastosowania lustra z oświetleniem w łazience
Lustro w łazience to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Znajdujemy dla niego miejsce zarówno w małej, średniej, jak i dużej metrażem łazience. Jeśli pozwala na to miejsce,... więcej